obal alba

Beránci a vlci

Beránci a vlci a Jitka Šuranská a Marian Friedl

Indies Scope / 2017
Žánry: world music, folklor
MAM575
CD 269 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč
WAVnekomprimovaný formát, MP3 přibaleny zdarma 199 Kč

O ALBU

Unikátní setkání čtyř hudebních souboru vyustilo v nádhernou akustickou nahrávku postavenou na tradičních písních Moravy. Album Beránci a vlci navazují na vizi moravské world music jako řeky, která se nepřetržitě a za neustálého proměňování valí krajinou, v níž sbírá svou sílu z mnoha zdrojů. Tato vize má svůj původ v koncertu s názvem Z kořenů k world music realizovaném na festivalu Folkové prázdniny 2014.

 

Skladatel, hudebník a hlavní hybatel projektu Marian Friedl v předmluvě k albu píše. „Dvě podoby soudobého folklorismu reprezentují Ženský sbor z Kudlovic ze Slovácka a RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm, kapela zaměřená na archaické hudební nástroje a styly hry z Beskyd. Tyto dvě formace doplňují jazzoví muzikanti s blízkým vztahem k folklóru a nadžánroví hledači z tria Jitky Šuranské.

 

Tématem alba Beránci a vlci je putování pohraničím, liminálním prostorem, v němž jedno prostupuje druhé. Tady mizí ostrost hranic mezi teď a kdysi, mezi životem a smrtí, beránky a vlky, veselým a smutným, mezi pozitivním a negativním. Ačkoli nás totiž hranice všudypřítomně obklopují a na první pohled zřetelně vymezují například černou od bílé, jakmile se přiblížíme ke styčné ploše dvou protikladů, zjistíme, že svět je právě zde mnohem barevnější, než jsme čekali.“

 

 

…………………………………….

O muzikantech a zpěvácích

 

Jitka Šuranská Trio se věnuje interpretaci lidových písní z Moravy v žánru world music. Zakladatelka tria Jitka Šuranská (1978) je od narození v kontaktu s živou písňovou tradicí rodného slováckého regionu. Jako houslistka si osvojila styl lokálních lidových hráčů, který obohatila studiem klasické hudby. Mandolinista Martin Krajíček (1977) dokazuje všestrannost svého nástroje i svých dovedností v žánrech jako bluegrass, jazz, funk, klasická hudba, world music aj. Marian Friedl (1979) působí jako kontrabasista v řadě různorodých projektů a patří mezi přední znalce a interprety tradiční hudby Beskyd a Javorníků.

 

Ženský sbor z Kudlovic zastupuje tradici sborového zpívání na východní Moravě. Funguje od roku 2004, v současné době má deset členek. Zpívá zejména písně z domovského uherskohradišťského Dolňácka a dalších oblastí Slovácka; podílí se na udržování a zachování lidových tradic v obci a blízkém okolí. Od roku 2014 spolupracuje s Jitkou Šuranskou.

 

Muzikanti z kapely RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm jsou v kontaktu s tradiční hudbou Beskyd od dětství. Dohromady je po roce 2000 svedl zájem o uchování či obnovení archaických stylů hry a zapomenutých hudebních nástrojů jako koncovka, fujarka, pastýřská píšťala, ochlebky, gajdy, malý cimbál, salašovka, hrkavica ad.

 

Sdružení nezávislých jazzmenů je zastřešující název pro volné uskupení jazzových muzikantů. Stanislav Palúch (1977) patří mezi přední jazzové houslisty v Evropě, je mj. zakládajícím členem tria Pacora a aranžérem a skladatelem Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Kytarista Michal Matejka (1977) je součástí slovenské jazzové avantgardní scény (Škvíry a spoje, Pražský improvizační orchestr, Ankramu) a orchestru Fats Jazz Band. Bubeník Michał Wierzgoń (1994), saxofonista Štěpán Flagar (1995), kontrabasista Martin Kocián (1994) jsou spolužáci z Bruckner Universität v Linci; společně hrají mj. v projektu Ostrich Quartet či Purple Is The Colour. Bubeník Václav Pálka (1992) je v současnosti studentem hudební akademie v Basileji a mj. členem Libor Šmoldas Organ Tria.   

 


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music | Folklor

obal alba

Jitka Šuranská a Marian Friedl

Divé husy
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
WAV+mp3 199 Kč
obal alba

Yellow Sisters

Singalana
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Tomáš Kočko & Orchestr

Poplór
Dostupné varianty
CD 100 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Koňaboj

Omalovánky
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
RECENZE

BONUSYO NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×