Beránci a vlci

O muzikantech a zpěvácích

 

Jitka Šuranská Trio se věnuje interpretaci lidových písní z Moravy v žánru world music. Zakladatelka tria Jitka Šuranská (1978) je od narození v kontaktu s živou písňovou tradicí rodného slováckého regionu. Jako houslistka si osvojila styl lokálních lidových hráčů, který obohatila studiem klasické hudby. Mandolinista Martin Krajíček (1977) dokazuje všestrannost svého nástroje i svých dovedností v žánrech jako bluegrass, jazz, funk, klasická hudba, world music aj. Marian Friedl (1979) působí jako kontrabasista v řadě různorodých projektů a patří mezi přední znalce a interprety tradiční hudby Beskyd a Javorníků.

 

Ženský sbor z Kudlovic zastupuje tradici sborového zpívání na východní Moravě. Funguje od roku 2004, v současné době má deset členek. Zpívá zejména písně z domovského uherskohradišťského Dolňácka a dalších oblastí Slovácka; podílí se na udržování a zachování lidových tradic v obci a blízkém okolí. Od roku 2014 spolupracuje s Jitkou Šuranskou.

 

Muzikanti z kapely RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm jsou v kontaktu s tradiční hudbou Beskyd od dětství. Dohromady je po roce 2000 svedl zájem o uchování či obnovení archaických stylů hry a zapomenutých hudebních nástrojů jako koncovka, fujarka, pastýřská píšťala, ochlebky, gajdy, malý cimbál, salašovka, hrkavica ad.

 

Sdružení nezávislých jazzmenů je zastřešující název pro volné uskupení jazzových muzikantů. Stanislav Palúch (1977) patří mezi přední jazzové houslisty v Evropě, je mj. zakládajícím členem tria Pacora a aranžérem a skladatelem Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Kytarista Michal Matejka (1977) je součástí slovenské jazzové avantgardní scény (Škvíry a spoje, Pražský improvizační orchestr, Ankramu) a orchestru Fats Jazz Band. Bubeník Michał Wierzgoń (1994), saxofonista Štěpán Flagar (1995), kontrabasista Martin Kocián (1994) jsou spolužáci z Bruckner Universität v Linci; společně hrají mj. v projektu Ostrich Quartet či Purple Is The Colour. Bubeník Václav Pálka (1992) je v současnosti studentem hudební akademie v Basileji a mj. členem Libor Šmoldas Organ Tria.  

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×