obal alba

Písňobraní

Plocek Jiří a Jitka Šuranská

Indies Happy Trails / 2008
Žánry: world music
MAM264
CD 349 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 199 Kč

O ALBU

Jedno z největších bohatství Moravy jsou lidové písně. A zvláště ty starobylé, které lze najít ve starých písňových sbírkách, ty patří k nejvzácnějším klenotům hudební kultury vůbec. Vracejí nás do dob hluboce minulých, kdy se do nich vtiskávaly lidské osudy, historické události, pohyby národů ze západu i z východu (až z Asie!). Morava byla v Evropě ojedinělým tavným kotlíkem nejrůznějších vlivů   a písně jsou zrcadlem oněch dějů. Písňobraní je malou sklizní těchto vzácných hudebních miniatur. Jiří Plocek tu zrekapituloval částečně svá životní setkání s písněmi i lidmi a pokusil se je hudebně převyprávět pomocí  jednoduchých výrazových prostředků svého muzikantského jazyka – od tradiční smyčcové muziky (hudecké), přes nejrůznější lidové píšťalky až po mandolínu a kytaru, s nimiž uvádí staré melodie do současnosti. Tak jako archaická melodie balady Putovali hudci může přirozeně evokovat téměř „albánskou“ hudební meditaci na bezový klarinet, tak další taková melodie písně Nechoď k nám synečku, může zase probouzet touhu po energičtějším vyjádření – proč ne téměř jednoduchý akustický bigbít? – Písničky jsou doplněny instrumentálkami, které jsou  malým výletem „moravských hudců“ za hranice rodné země – třeba do Rumunska. Ke spolupráci na tomto projektu si Plocek přibral zpěvačku a houslistku Jitku Šuranskou, s níž koncertně vystupuje v duu, někdy pod názvem Hudecká úderka. A mezi hosty patří jeho dlouholetí přátelé z nejrůznějších muzikantsko-vydavatelských aktivit – legendární rozhlasový redaktor a  folklorista Jaromír Nečas, hráč na irské píšťaly a banjo Luboš Malina, kontrabasista Petr Surý, zpěvák, klávesista a bicista Roman Dostál. Album vychází v pěkném papírovém digipacku.

 

Právě při setkávání s lidovou hudbou v posledních „vydavatelských“  letech jsem se dostal fyzicky k něčemu, co se ve mně probouzelo tu a tam od první poloviny osmdesátých let, ale nevěděl jsem, jak to rozvíjet – dokud jsem se nezúčastnil spontánního společného hraní především na Horňácku. Mám tu na mysli tradiční venkovskou smyčcovou hudbu, které se říká hudecká, a kterou najdeme ve všech oblastech spjatých s karpatským horským obloukem – od Moravy po Rumunsko. Ona je pro mne - přes všechny výdobytky folklorismu - symbolem lidové hudby v její podstatě. Nepřekonaným. Má všechny nutné atributy: syrovost ve výrazu, spontaneitu, vysokou míru improvizace, přímočarou pocitovost. Oprášil jsem po letech housle a začal si hrávat. Jestli tu mám nějaký vzor, tak určitě horňáckého primáše Martina Hrbáče.

Když uvadl Teagrass, chtěl jsem hrávat dál a vyzkoušet si i to svoje“fidlování“ a  tak jsem oslovil naši poslední zpěvačku (a houslistku) Jitku Šuranskou. Od konce roku 2003 hráváme v duu, často  pod názvem Hudecká úderka. Nevím, jestli Jitka, která pochází z folklorního prostředí Uherskohradišťska, zcela tušila dosah věci, do níž vstupuje. Moje syrová houslová hra může působit na dnešní kultivované folkloristické uši všelijak. Ale Jitka se zatím drží statečně a já jsem jí za to velmi vděčný! A nejen za výdrž – její zpívání je druhou esencí našeho dua.

Písně a melodie na tomto CD jsou částí pokladu, který jsem si postupně našel (nebo možná – on si našel mě) na své muzikantské cestě. Kdybych měl být důsledný, patřily by do něj i některé „nelidové“ písničky, folkové a bigbítové, které ve mně rezonovaly v určitých životních obdobích. Z nich ve mně určitě přetrvávají způsoby hudebního vyjadřování, které se objevují i na této nahrávce.

Písně:

1/Z daleké hory
2/Ej hory, hory I
3/Už je dzeň
4/Valašská fúkaná
5/Vyskočilo slunéčko
6/Novynka, novynka
7/Brodil Janko koně
8/Moravští hudci v Rumunsku
9/Beliže mi, beli
10/Janičenko, Janko&Veselí hudci
11/Putovali hudci
12/Nechoď k nám, synečku
13/Ej hory, hory II

Jitka Šuranská - zpěv, housle
Jiří Plocek - housle, mandolína, lidové píšťalky, bezový klarinet, kytara, zpěv

Hosté

Jaromír Nečas - zpěv
Roman Dostál - zpěv
Luboš Malina - irská píšťalka
Petr Surý - kontrabas


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Yellow Sisters

Singalana
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Tomáš Kočko & Orchestr

Poplór
Dostupné varianty
CD 179 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Koňaboj

Omalovánky
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Posmrtné zkušenosti the A. D. E.

Aither
Dostupné varianty
CD 169 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Vladimír Václavek

Ingwe
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×