obal alba

Ruky na dudách

Vlastimil Bjaček a Marian Friedl

Indies Scope / 2021
Žánry: folklor, world music
2664574
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Hudební album Vlastimil Bjaček – Ruky na DUDÁCH je zaměřeno na představení moravských gajd (dud) v rukách jednoho z nejzkušenějších hráčů na Moravě Vlastimila Bjačka z Frenštátu pod Radhoštěm za jeho dlouholeté spolupráce s kapelou RukyNaDudy z Frenštátu pod Radhoštěm. 

Album obsahuje lidové i autorské písně interpretované v nástrojových sestavách od sóla po spojení s jazzovou rytmikou. Žánrově zasahuje do mnoha oblastí zahrnujících mj. archaický dřevní folklor, neotradiční hudbu, world music, elektroniku, klasickou hudbu aj. 

Je sestaveno z nově natočeného materiálu i snímků prezentujících a dokumentujících dvacetiletou spolupráci Vlastimila Bjačka s etnomuzikologem Marianem Friedlem. 

Gajdy, klenot moravské a slezské kultury, nahlíží z mnoha úhlů: na jedné straně tohoto kontinua nalezneme historický nástroj představující jedno z východisek současné podoby tradiční hudby v Beskydech a Javorníkách, na straně druhé soudobý nástroj nabízející nové a mnohdy neočekávané interpretační možnosti a kontexty. 

Součástí alba je dvojjazyčný populárně-naučný text M. Friedla přibližující gajdy a jejich sepětí s karpatskými regiony ČR. Album profilově splňuje jak edukační, tak popularizační funkci.

Aranžmá, kompozice, produkce, sleevnote: Marian Friedl

Hudební produkce: Marian Friedl, Martin Kocián

Zvuk a mix (nových snímků): Martin Kocián

Mastering: Bronislav Šmid 

Hlavní interpret: Vlastimil Bjaček 

Vydání alba Ruky na DUDÁCH je naplánováno na 3. 7. 2021 u vydavatelství Indies Scope.


………………………...

Dudy – na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku označované jako gajdy – jsou základním nástrojem evropské lidové hudby vůbec. Význam dud a dudácké tradice pro ČR jako celku dokládá mimo jiné skutečnost, že obojí bylo v roce 2018 zaneseno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ministerstva kultury ČR. Po několik staletí byly gajdy také hlavním nástrojem tradiční hudby Beskyd a Javorníků jak na straně české tak i polské a slovenské. Jejich význam postupně převrstvily novější nástrojové sestavy tradiční hudby, především smyčcové kapely s malým cimbálem či dechovky. V kontinuitě se dochovala tradice gajdování pouze ve Slezských Beskydech a na Horňácku, v ostatních částech však zažily a zažívají gajdy svou trvalou obnovu v průběhu posledních více než třiceti let.


Autorem projektu je PhDr. Marian Friedl, PhD. (*1979), hudebník, producent, etnomuzikolog a popularizátor tradičních hudebních nástrojů Beskyd a Javorníků. Posledních dvacet let moravské gajdy, ve spolupráci s Vlastimilem Bjačkem, popularizuje a hojně využívá ve své tvorbě, v rámci níž rozšiřuje i jejich interpretační možnosti. Gajdoš Vlastimil Bjaček (*1960) z Frenštátu pod Radhoštěm patří dnes mezi nejznámější a nejzkušenější hráče tohoto nástroje na Moravě. Za svou více než třicetiletou gajdošskou dráhu má za sebou bezpočet vystoupení u nás i v zahraničí (např. Vatikán, Španělsko, Lotyšsko, Bulharsko, Francie, Německo ad.), spolupráci s mnoha významnými osobnostmi hudebního světa (mj. T. Kočko, R. Golas, J. Slavík) a natočení řady hudebních nahrávek (viz diskografii níže).


Tandem Friedl-Bjaček mj. spolupracoval na vydání alb Písně Hukvaldských Beskyd (RukyNaDudy 2014), Beránci a vlci (Indies Scope 2016; cena Anděl), Beskydská Odysea (Indies Scope 2019), Píseň ZEMĚ (Animal Music 2019), 11 PODOB LÁSKY (Indies Scope 2020). Průřez jejich spoluprací nabízí album Ruky na DUDÁCH, jež tvoří nahrávky ze zmíněných alb a nově natočený materiál.


……………….

Diskografie Vlastimila Bjačka (jako host i hlavní hráč):


CM Valašský vojvoda: Koleda je ve Vánoce (B&M Music 1995)

Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska (Písnička 1999)

CM Javořina: Aj, pod Frenštatem (Stylton 2001)

Tomáš Kočko&Orchestr: Do tanca (Indies Records 2003)

CM Javořina: Z obou stran Radhoště (Stylton 2004)

CM Valašský vojvoda: Slunečko vychodi (Stylton 2001)

CM Valašský vojvoda: Byltě jeden člověk (Indies Happy Trails 2014)

RukyNaDudy: Písně Hukvaldských Beskyd (RukyNaDudy 2014)

Beránci a vlci (Indies Scope 2016)

Marian Friedl, RukyNaDudy, Grunik: Píseň ZEMĚ (Animal Music 2019)

Marian Friedl: Beskydská odysea (Indies Scope 2019)

Marian Friedl: 11 PODOB LÁSKY (Indies Scope 2020)SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folklor | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×