Yellow Sisters

Yellow Sisters je ženská vokální skupina, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry soulu, funku, r´n´b, world music, jazzu i reggae. Sestry jsou zvukovými iluzionistkami. Experimentují s melodií a rytmem a hledají nové způsoby práce s hlasem. Jsou nejoriginálnější českou a cappellou, jejich tvorba je ryze autorská.
 
Skupina vystupuje v koncertních sálech, divadlech, klubech, ale i na různých festivalech, ať už hudebních (Colours of Ostrava, Reggae Meeting, Sázava Fest), divadelních (Letní Letná, Mezi ploty) a filmových (MFF Karlovy Vary, Moffom, Jeden svět, Finále Plzeň, AniFest), na společenských akcích a ceremoniálech, vernisážích výstav, městských slavnostech a podobně.
 
K nejvýznamnějším akcím, na kterých Yellow Sisters účinkovaly, patří například udělování ceny Homo Homini za mimořádný přínos v oblasti lidských práv při příležitosti zahájení filmového festivalu Jeden svět 2006, přímý televizní přenos z udělování cen TýTý 2006, záznam z udělování Cen Ministerstva kultury ČR v říjnu 2007, účinkování v cestopisném dokumentu televize BBC Michael Palin’s New Europe, hostování v pořadu ČT Noc s Andělem v prosinci 2007, vystoupení ve velkém sále Lucerny před světoznámými Blind Boys of Alabama, vystoupení při příležitosti koncertu Bobbyho McFerrina v Kongresovém centru v Praze, hostování na kompilaci remixů soundtracku japonského filmu Nautica, účinkování na Českém plese v Bruselu při příležitosti inaugurace České republiky do čela předsednictví Evropské Unie 2009 a hodinový pořad v londýnském rádiu BBC. Jejich druhá deska Tubab Woman se v roce 2010 umístila na sedmé příčce světového žebříčku Spin The Globe's Top Ten World Music Albums po boku Salifa Keity a Gotan Projectu.
 
Yellow Sisters existují od roku 2005 a v témže roce nahrály své první demo CD. V létě 2006 se účastnily mezinárodního projektu Senegal Meets Prague v divadle Ponec inspirovaného africkou tradiční hudbou a tancem, ve spolupráci se Sirém a Kaolackem, dvěma renomovanými africkými tanečníky a choreografy. V témže roce byly vybrány do finále soutěže Colours Talents pořádané Indies Records a festivalem Colours of Ostrava, kde v červnu 2006 získaly první cenu spojenou s možností nahrání a vydání alba.
 
Album Singalana vyšlo v prosinci 2006 a na jaře 2007 absolvovaly Yellow Sisters turné se stejnojmenným názvem. Během roku 2007 vystoupily na více než 100 koncertech po celé České republice, na Slovensku, v Německu, Polsku, Maďarsku a ve Švédsku. Křest alba Singalana proběhl v březnu 2007 v pražském klubu Retro Music Hall a záznam koncertu, na kterém vystoupilo přes dvacet hostů, hudebníků, bubeníků a tanečnic, vydaly Yellow Sisters vlastním nákladem na DVD.
 
V roce 2008 se Yellow Sisters věnovaly zejména práci na projektu Střepy života, tanečně divadelnímu představení v choreografii Ayi Řezaninové na živou hudbu Yellow Sisters, jehož premiéra proběhla opět v divadle Ponec. V témže roce vystoupily jako předkapela BLIND BOYS OF ALABAMA v pražské Lucerně a na soukromém večírku pro svého oblíbeného zpěváka BOBBYHO MC FERRINA v Kongresovém centru v Praze. V létě hostovaly týden v Berlínském BKA-Theatre, ve Vídni zpívaly pro Českou ambasádu při příležitosti 50.výročí okupace Československa v roce 1968 a v listopadu absolvovaly úspěšné turné po Španělsku.
 
V lednu 2009 byly Yellow Sisters osloveny, aby otevřely svým vystoupením prestižní Český ples konaný v Bruselu při příležitosti inaugurace České republiky do čela předsednictví Evropské Unie. Vystoupily zde ve spolupráci s choreografkou Monikou Rebcovou a osmi tanečnicemi pražské HAMU v kostýmech návrhářky Liběny Rochové. Dále v témže roce vystupovaly s doprovodnou kapelou Magic Band - mezinárodním projektem s muzikanty z celého světa (Mexiko, Gambie, Kanada) a otevřely se čistě improvizačním večerům, na kterých experimentují s vlastní hudební tvorbou, na místě tvoří písně jen pro tady a teď, do nichž často zapojují i obecenstvo.
 
V červnu 2010 vyšlo druhé CD skupiny nazvané Tubab Woman. V titulní písni, na kterou Yellow Sisters natočily videoklip, vzpomínají na svou africkou zkušenost, která je před lety svedla dohromady. Žánrově však částečně opouštějí vody world music a vydávají se dál směrem k r’n’b, soulu, ale i k více experimentální a poetické tvorbě na pomezí ambientu. Na desce se objevila řada hostů, kteří ji obohatili nejen vokálně, ale i instrumentálně (např. Tonya Graves, Ondřej Ruml, Markéta Foukalová, Ephraim Goldin, Jachu Reyes, Ondřej Smeykal, En.Dru, Helen Rock Violin, Adam Koller, Michal Nejtek, Petr Wajsar a řada dalších). Album zaznamenalo ohlas i ve světě, umístilo se na 7. místě mezinárodního žebříčku Spin The Globe's Top 10 World Music Albums po boku Gotan Projectu a Salifa Keity.

V roce 2011 přizvaly Yellow Sisters ke spolupráci zpěváka, multiinstrumentalistu a skladatele Petra Wajsara, s nímž vystoupily např. pro Balcony TV .V červnu 2011 se společně zúčastnili projektu Hudbou proti slepotě občanského sdružení Světlo pro svět a vystoupili s nevidomým zpěvákem SOLO DJA KABAKEM z Burkiny Faso a Varhanem Orchestrovičem Bauerem v pražské Lucerně. Propojily se také více s Jaroslavem Duškem, kmotrem jejich druhé desky, a začaly s ním příležitostně vystupovat v jeho improvizovaném představení Divadlo Vizita a na pravidelných setkáváních u příležitosti letních a zimních slunovratů.
 
V červnu 2012 vydaly sestry album Zvěřinec, které věnovaly dětem a jejich dospělákům. Tento rok byl pro ně rokem rodinným, což je na albu vidět i slyšet. Na jeho tvorbě se podíleli nejen všechny děti, ale i někteří tatínkové. Výsledek je velice pestrobarevný a na své si určitě přijde každý člen rodiny.

Rok 2013 přinesl dvojalbum remixů Yellow Sisters 2013 REMIXED. Na tomto projektu se podíleli: Maarten Helsloot, al-esh, Grove, Roman Holý, Petr Wajsar, Konstantin Ruchadze, Jan Vrba, Hallucigen, Vlad Ličko, tomato22, Jakub Johánek, Fullharmoniq, Marek Štifter, Martin Kopřiva, Vojtěch Dědina, Mishan, Gubarev a Mr. Ultrafino.
V současné době Yellow Sisters chystají živou nahrávku, která by měla shrnout jejich dosavadní tvorbu a připravují čtvrté řadové album.


Yellow Sisters:Antonia Nyass (Éterity)
Bára Vaculíková (Yellow Family, Forbidden Fruit, Funky Feast, Levelrise)
Léňa Yellow (Yellow Family, Babylon Station, DC Band, Tomato 22)
Lucie Hawa Goldin (Éterity, zakladatelka taneční skupiny TidiTade)

ZBOŽÍ (7)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×