obal alba

Roztoky

Schodiště a Nahoru po schodišti dolů band

Indies Scope / 2011
Žánry: alternative, rock
MAM501
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Schodiště? Můžete tančit i poslouchat.

Schodiště má po čtyřech letech novou řadovou desku s názvem Roztoky. Kapela odjakživa kombinovala protiklady – veselé písně s neveselými texty. „Roztoky jsou černé album plné barev. Stejně jako naše písničky,“ říká kapelník Vráťa Horčík. To, co na první pohled působí jednoduše, v sobě může skrývat více významů. Písničky z Roztok zvou nejen k tanci, ale i k cestám do příběhů textaře a harmonikáře Mirka Klímy, jimiž vás bude svým typicky teatrálním způsobem provázet frontman Doktor Krajíček. Do příběhů prožitých i smyšlených. Poezie versus realita. Písničky mají v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon). Po kytarovém Tanci jako by se Schodiště vracelo zpátky „domů“.


Tak jako se řeka rozbíhá různými směry, ačkoliv pochází z jednoho pramene, vydalo se i Schodiště do nových krajin. Přitom nezapře svůj původ v Nahoru po schodišti dolů bandu (od jehož vzniku v roce 1983 už nějaká ta voda uplynula). Proto, ale nejen proto Roztoky. V malebných Roztokách u Jilemnice, na uvolněných letních soustředěních, vznikly v podstatě všechny nové písně, leckteré již zabydlené v klubovém i festivalovém repertoáru. Schodiště připravovalo album tři roky, během společného hraní a několika soustředění vytvořila kapela materiál, který je barevný a přitom drží při sobě. Od července do října 2011 ho pak za pomoci tří zvukových mistrů a ko-producentů (Lukáš Martinek, Martin Černý, Ondřej Ježek) připravila k vypuštění do světa.


Písničky vznikaly samy od sebe, lehce, jakoby v návaznosti na nejlepší kousky z minulosti. Autorsky se zapojili především kapelník a baskytarista Vráťa Horčík a saxofonista Vláďa Cihelka, za vydatného přispění kytaristy Ondřeje Fencla a akordeonisty Míry Klímy. Aranžmá je pak kolektivním dílem celého sedmičlenného bandu. Byl by hřích nevyužít také pěvecký potenciál bubenice Páji Táboříkové – její sytý hlas zazní v sólové písničce Strašák i v duetu s Doktorem Krajíčkem Byty. 


O textařskou stránku se postaral akordeonista Míra Klíma. Pokud se na předchozím Tanci „rozkoukával“ a ze strany skalních byl vystaven neustálému srovnávání s perem svého předchůdce Marka Brodského, na Roztokách působí jako originální textař, který ví, co chce říct, s češtinou si vyhraje a tematicky je košatější, než bývalo zvykem.

Základy alba Roztoky se natáčely v červenci ve studiu Svárov u Lukáše Martinka, který se stal i jedním z ko-producentů Na konci léta převzal jeho práci Martin Černý, pod jehož velením se v pražském studiu Avion točily vokály, melodické nástroje a hostující muzikanti.  Poslední, zásadní fáze vzniku alba se odehrála ve studiu Jámor Ondřeje Ježka. V jeho skupině OTK před lety kapelník a autor většiny nových písní Schodiště Vráťa Horčík působil. Ježkovou zásluhou dostaly nahrávky finální tvar a tvář. Jemně zašpiněnou, syrovou a současnou, takovou, jakou si žádaly písničky a dnešní Schodiště.

Po období bilancování tedy kapela kouká opět dopředu. Turné k pětadvacetinám a posléze k souvisejícímu DVD Chcete rokenroool??!! je minulostí, v současnosti se všechno točí kolem nového studiového alba Roztoky. S křtem novorozeněte se Schodiště rozhodlo počkat až na čas, kdy se příroda začne probouzet. Ten pražský nastane 7. března v Malostranské besedě. V plánu je dále jarní klubové turné, kdy Schodiště s novým CD zavítá na většinu svých tradičních štací.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 225 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE

BONUSY

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×