Schodiště

Kapela pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za 28 let existence odehrála cca tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.

Definitivně to potvrdily desky Ukazovák nasliněnej (1997), Svinska Pržola (2001), později Mokrý prádlo (2005). Po zkrácení původního názvu a výměně tří členů jsou plachty opět napnuty (v roce 2007 vyšla další řadovka Tanec), pokračuje se v nekonečné plavbě po českých pódiích, energicky a naplno. Předloňský zářez do diskografie v podobě live DVD Chcete rokenrooool??! (nominovaný na dvd roku v anketě Žebřík) a především zbrusu nové řadové cd Roztoky (2011) dokazují, že sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív. Potvrzuje to i mladé publikum v předních liniích hledišť, které si s pamětníky s chutí zatančí na novinky (Nebudu, Stařena) i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Ve čtyři ráno nebo Pytlíky ČSA.

Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s odvážnou lehkostí bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.

 

SCHODIŠTĚ - SESTAVA
Zpěvák Martin Doktor Krajíček (od roku 1983) – tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu a doživotní břímě Schodiště.
Saxofonista Vladimír Cihelka (od roku 1985), baskytarista Vratislav Horčík (od roku 1986), harmonikář Miroslav Klíma (od roku 1987) – tvůrčí jádro od počátků NPSDB.
Klarinetista Jaromír Linhart (od roku 2005) – staronová posila ze spřízněné kapely Rudovous. Kytarista Ondřej Fencl (od roku 2007) a bubenice Pája Táboříková (od roku 2008) – mladá krev, svěží vítr. Bez nich by Schodiště nebylo tím, čím je dnes. Bez nich by Schodiště nebylo vůbec.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×