obal alba

Konec! Panáka! Bazén! Textová dílna S. Janouška

Slávek Janoušek a Lucie Redlová a Ivo Cicvárek a Lada Šimíčková

Vlastní náklad / 2016
Žánry: folk
JAN009
CD 199 Kč

O ALBU

Druhý albový počin Textové dílny Slávka Janouška se opět nese v duchu spontánní večírkové improvizace. „Nejvíc si vážím toho, že tato parta je schopná vymyslet téma, napsat text, zhudebnit ho, zaranžovat píseň ve složení, které je právě k dispozici, nacvičit ji, doplnit sbor a rovnou ji zahrát na jevišti nebo nahrát do stop, a to vše během jednoho dne a večera i zopakovat,“ řekl Slávek Janoušek. Písně, z nichž mnohé vznikly až v den nahrávání, však přesto nejsou ani trochu povrchní. Deska se naopak může pochlubit sérií hitů, vtipných sloganů, překvapivých point, či příběhů ze života – vše v energickém hudebním obalu, na němž se podílela řada špičkových muzikantů. Přes takřka punkový přístup k nahrávání vzniklo album kompaktní a bavící, a to navzdory úctyhodné náloži 27 písní!

01. Než se začne točit 1:22
02. O lásce a o smíření Arnošt Frauenberg / různí autoři TD 2:56
03. BFLM Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 2:38
04. Jak loďku nazveš Slávek Janoušek / Lada Šimíčková 3:26
05. Zkus se nadechnout Slávek Janoušek / Slávek Janoušek 2:33
06. Život není pohádka Láďa Zítka / Láďa Zítka 2:23
07. Čápi Arnošt Frauenberg / Arnošt Frauenberg 4:01
08. Koleda Ivo Cicvárek / různí autoři TD 1:43
09. Sběračky čaje Lucie Redlová / Lada Šimíčková 3:29
10. Svlékněte si slečno burku Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 1:59
11. Mašinfíra Slávek Janoušek / různí autoři TD 3:37
12. Čundráckej krám Arnošt Frauenberg / Arnošt Frauenberg 2:26
13. Trenažer Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 1:22
14. Šípková Růženka Ivo Cicvárek / Ivo Cicvárek 2:39
15. Děti v paneláku Ivo Cicvárek / různí autoři TD 4:12
16. Montyho sólo na činel 0:39
17. Za lesem stojí hájenka Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 2:11
18. Chaluhová víla Slávek Janoušek / Slávek Janoušek 2:56
19. Mandloňka Lucie Redlová / Milada Kuchařová 2:09
20. Ej tam dole na pobrežu Jarda Síbrt / Jarda Síbrt 2:14
21. Jáma Slávek Janoušek / Slávek Janoušek 3:32
22. V synagóze Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 2:15
23. Jenom se neposer Pepa Streichl / Pepa Streichl 2:53
24. Píseň o Marii Pepa Streichl / Pepa Streichl 3:24
25. Sen o létání Ivo Cicvárek / Lada Šimíčková 3:18
26. Štěstěna Arnošt Frauenberg / Arnošt Frauenberg 3:09
27. Papoušek Láďa Zítka / Daniela Weber 2:24
28. Prodejna pojízdná Marek Vojtěch / Marek Vojtěch 3:24
29. Život je boj Arnošt Frauenberg / různí autoři TD 3:25

 

Hravě natáčené, hravě poskládané, hravě pojmenované CD vytvořili textaři, písničkáři a muzikanti, kteří se potkávají na živých setkáních Textové dílny Slávka Janouška. Jde už o druhý záznam svého druhu – ale od první společné desky Vytrženo z konTEXTU uplynulo již 8 let. Nazrál čas hudebně zaznamenat, kam se Dílna za tu dobu posunula. Ačkoliv CD opět vznikalo takřka punkovým způsobem, jeho obsah netvoří žádný odpad, který se nevešel na jiné desky. Jde o skladby, které se narodily v poslední době v přímé spojitosti s Dílnou: autorskou spoluprací jednotlivých členů, někdy na živých setkáních nebo jde o písně, jejichž texty byly pilovány v rámci internetového fóra. „Nejvíc si vážím toho, že tato parta je schopná vymyslet téma, napsat text, zhudebnit ho, zaranžovat píseň ve složení, které je právě k dispozici, nacvičit ji, doplnit sbor a rovnou ji zahrát na jevišti nebo nahrát do stop, a to vše během jednoho dne a večera i zopakovat,“ řekl k tomu Slávek Janoušek.

Seznam autorů a muzikantů, kteří se na desce podíleli, je pozoruhodný. Vedle sebe tak stojí povedené slogany legendárního Slávka Janouška, rozverné hity kabaretiéra Marka Vojtěcha, své texty a melodie dal „do placu“ Arnošt Frauenberg, Ivo Cicvárek, Láďa Zítka,  ženský svět zastupuje např. dravá Lucie Redlová či zpívající básnířka Lada Šimíčková. Raritou jsou songy Pepy Streichla, zatím jediného člena Dílny, který už vaří své blues s nebeskou kapelou. Výčet všech jmen známých i zatím neobjevených textařů a muzikantů by zabral půl strany. Řada písní navíc nemá jen jednoho autora – je společným dílem třeba i desítky tvůrců, kteří si vzájemně nahazovali témata či překvapivé rýmy. Deska je tak nabitá obsahem jak opakovačka Old Shatterhanda – vždyť na kterém jiném CD najdete hned 27 skladeb?! „Nahráli jsme 28 písní, ale jedna se na to CD už prostě nevešla, je to vlastně dvojCD na jednom disku,“ dodává Janoušek.

Pestrost je zaručena nejen různými autorskými rukopisy, ale také stylem nahrávání a nástrojovým obsazením. Na podzim 2014 se v říjnu a listopadu na dva natáčecí dny sjeli textaři a muzikanti v útulném penzionu u Holanů v Kdanicích a během živelného mejdanu psali a nahrávali. Album tak není studeným studiovým záznamem, ale odvážnou hudební skicou, plnou energie a radosti z improvizace. Zároveň, vzhledem k letitým zkušenostem zúčastněných špičkových muzikantů, vzniklo album zajímavé i hudebně. Akustická kytara se potkává se sóly elektriky, akordeon střídá klavír, baskytarové riffy poskytují základ dravým sólům saxofonu či klarinetu. Různé styly, různé inspirace. Na jaké jiné desce najdete hudební experimenty ve stylu „jak by vypadal moravský foklór, kdyby Moravané došli až k Jadranu“?  Kde si podává ruku parodie na country s barokní koledou či sociálním hip-hop protestsongem, aby byly „legrácky“ vystřídány poctivým blues či jemným folkovým šansonem! Humor je vyvážen poezií. Jestli o něčem tahle deska vypovídá, tak o hudební svobodě!

A kupodivu se na téhle nahrávce, aniž by primárním cílem bylo tvořit hity, sešlo hned několik písní, které atributy hitu mají: zpěvný refrén, jasná melodie, zapamatovatelný a zároveň chytrý text. Z nevážného nápadu Slávka Janouška a jeho kolegů tak vznikla nahrávka, kterou lze brát vážně. Záměrná technická nedokonalost záznamu muzikantského mejdanu je vyvážena autorskou invencí, humorem, překvapivými verši. Tuhle desku si užijete, stejně jako si nahrávání užila Dílna. A co ten název, jedná se snad o poslední společný počin písničkářů?  Ani náhodou, název desky je malým vtípkem a rébusem, který jistě rozluští každý vnímavý posluchač. “Nikdy by mě nenapadlo, že Textová dílna, kterou jsme založili v prosinci 2003 původně jako webové fórum o textech, bude existovat ještě i po tolika letech a dělat takovéto projekty. A evidentně to není všechno. Toto CD je jen momentální otisk bosých nohou v sypkém sněhu času před skokem do bazénu života,“ usmívá se Janoušek.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk

obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 764 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×