obal alba

Home Brewed Mbira - FP 2007

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Indies Scope / 2008
Žánry: acoustic, ethno, folk, world music
MAM432
CD 239 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Zpěvačka a hráčka na posvátnou drnkací skříňku mbiru, co vás spojí s duchy vašich předků. V Anglii narozená dívka emigrantů z bývalého Československa, zamilovaná do hudby z daleké Zimbabwe. Možná jediná běloška na světě, co se aktivně zúčastnila celonočního rituálu bira zimbabwského národa Shona, jehož tranzovní rytmus udává mbira.

Zuzana žije v hrabství Yorkshire. Na mbiru si zabrnkala poprvé u přátel a v ten okamžik prý jejímu zvuku propadla. Při studiích geografie na londýnské SOAS poznala respektovaného hráče Chartwella Dutiro, přednášejícího na škole kulturu národa Shona, který se stal jejím rádcem a učitelem.

Do Zimbabwe poprvé odjela v roce 2001. Seznámila se tu se spoustou hudebníků a zpěváků, kteří ji na závěr přizvali k duchovnímu obřadu.

„Hráli jsme pro ukonejšení nepokojného ducha, který posedl čerstvě vdanou mladou ženu a způsobil problémy v jejím manželství. Rituál pokračovala do noci a já brzy přestala mít naprostý pojem o čase. K ránu nastala krátká přestávka a jeden ze starších hudebníků se mě zeptal, jestli jsem opravdu hrála nebo pouze předstírala, že rukama schovanýma v korpusu tykve drnkám na lamely. Znala jsem skladbu Bangisa, s níž se vítá rozbřesk. Jedná se o velmi náročnou a posvátnou píseň a já ji najednou měla před celým shromážděním zahrát. Prsty jsem měla po celonočním hraní do krve rozedřené, ale to jsem v tu chvíli nevnímala. Všichni mě poslouchali a ti nejstarší nakonec vyřkli verdikt: uznáváme tě, odteď jsi jednou z nás. Na konci za mnou přišla jedna ze zpěvaček a zeptala se mě, zda bych si nechtěla vzít jejího syna a zůstat bydlet ve vesnici!“, vzpomíná na svůj hudební křest Zuzana Novak.

Pro svět ji objevil šéfredaktor anglického hudebního magazínu fRoots Ian Anderson, zařazující v lednu 2007 její skladbu Nhemamusas na prestižní čtvrtletní albový sampler fRoots.

Dnes Zuzana Novak koncertuje po celé Evropě, posluchače na ní upozorňuje slavný Charlie Gillett z Radia BBC a zpěvák Peter Gabriel Zuzanu pravidelně zve na svůj světoznámý festival WOMAD.

V České republice, kam se pravidelně vrací za sestrou a dědečkem, koncertovala Zuzana poprvé v roce 2007 na festivale Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. A právě z tohoto vystoupení, které se konalo 24. července 2007, vznikla nahrávka "Home Brewed Mbira".

Písně zimbabwské mbiry o chvále předků a malém muži, co dokázal přemoci velkou krávu, tady ještě dlouho po svém odeznění nutily užaslé publikum přemýšlet, kudy z té magické hudby ven; o tom zda-li má vůbec nějaký východ.

Album vydalo hudební vydavatelství Indies Scope ve spolupráci s městským kulturním střediskem v Náměšti na Oslavou.

Mbira dzavadzimu.

Posvátný nástroj národa Shona ze Zimbabwe.

Ozvučnici tvoří vysušená tykev, uvnitř pak jsou umístěny kovové jazýčky, rozezvučené hráčovými palci. Zvuk mbiry připomínající lidský hlas, šepot z temnot nebo vítr s deštěm má sílu vaši mysl zbavit smutku a starostí.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | Ethno | Folk | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×