Zuzana Novak

Na festivale Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou vystoupila a na druhý den vedla hudební workshop Zuzana Novak, hráčka českého původu na drnkací nástroj mbira ze Zimbabwe, která se jako dosud jediná běloška na světě aktivně zúčastnila celonočního rituálu pungwe národa Shona.

Na loňském veletrhu world music WOMEX ve španělské Seville si šéfredaktor magazínu fRoots Ian Anderson přichystal pro návštěvníky překvapení. Kolemjdoucím totiž do sluchátek pouštěl zpívající hráčku na mbiru a jako malý kluk se usmíval, když jeho hudební hádanku nikdo nerozluštil. Ba co víc, když se dozvěděli odkud ona žena pochází, zůstávali doslova v šoku. Například muzikant ze Zimbabwe, spolupracující v minulosti s předními hráči na mbiru. „Spadla mu čelist“, popsal situaci Anderson, protože ani onen Afričan nechtěl uvěřit tomu, že slyší Zuzanu Novak, jejíž rodiče do Anglie emigrovali z bývalého Československa.
Zuzana žije v hrabství Yorskhire a předtím než se náhodou dostala k mbiře o hudbě ze Zimbabwe neměla ani zdání. Zabrnkala si na ní poprvé u svých přátel a v ten okamžik prý jejímu zvuku propadla. Při studiích geografie na londýnské SOAS pak slyšela významného hráče na mbiru Chartwella Dutiro, přednášejícího na škole kulturu zimbabwského národa Shona a bylo ji okamžitě jasné, jakým směrem se bude pro příště její život ubírat.
Zuzana odešla ze školy, vydělávala si zahradničením a šetřila na cestu do Zimbabwe. Odjela tam v roce 2001, seznámila se spoustou hudebníků a zpěváků a dostalo se jí cti zúčastnit se obřadu pungwe, což je pro Evropana značně neobvyklé. Během několika měsíců se naučila základní repertoár shona music a tamní hudebníci ji přijali mezi sebe.
Dnes vedle koncertování pořádá workshopy, studuje zvukový design a zajímá se o práci anglického skladatele elektro-akustické hudby Jonathan Harveyho.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×