obal alba

Fonók

Dva

Indies Scope / 2008
Žánry: alternative, electronic, folk, lo-fi
MAM435
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
LP 359 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Non-exist nations folklore, neboli „Folklór neexistujících národů“ aneb tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox či freakfolk.

Debutové album projektu Dva nese název Fonók (v Maďarštině jsou takto označovány přadleny, pro Dva to v jejich jazyku ale znamená Zvuky) a je velmi originální a vyjímečné, jak svým konceptem a poetikou neexistujících národů, tak zvukem, který je velmi neotřelý a vynikající. Výslednému nadstandardnímu zvuku totiž kromě skupiny Dva pomáhal i výraznou měrou i berlínský Jayrope.

Fonók vznikalo v létě 2008 v chalupě U čerta v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov. Na albu je patnáct písní legendárních neexistujících kapel v neexistujících světových jazycích posbíraných na cestách kuchyní. Každý neexistující region má na albu svého zástupce, každý neexistující jazyk má svůj překlad. Čistá a náročná etnografická práce přinesla své ovoce…


Vybavení podkrovní místnosti při nahrávání bylo jednoduché, ikdyž fatálně ovlivnilo zvuk alba. Vyřazený rozhlasový mixpult Studer a mikrofony AKG z roku 1948. „Když si dáte hranice, paradoxně mnohem snáz se vám pak v době neomezených softwarových možností pracuje“ říká k tomu kapela. Nahrávání asistoval i zkušený rozhlasový technik - Bářin táta - tu s pájkou, tu s pánvičkou. Dva si ke spolupráci na albu vybrali známého berlínského hudebníka a producenta Jayrope, jenž není na poli hudební produkce žádným nováčkem. Spolupracoval s umělci jako Arto Lindsay, Rechenzentrum či Atari Teenage Riot, sám hrál v mnoha projektech a skupinách. Poznali se v roce 2007, jak jinak než přes Myspace. Ochotně ihned souhlasil s nabídkou měsíce stráveného v horách. Neustálý přísun topinek se sádlem, kozího mléka a segedínského guláše jen pomohl udržet „folkloristického“ ducha celého alba. Na několika místech je slyšet kromě vlastní hudby také jezevčík Ferda, káňata lesní, všudypřítomný cvrkot kobylek, zavařování okurek a amplion na sloupu uprostřed lesa. Album bylo ovlivněno také částečným zatměním měsíce.


„Bylo velmi příjemné, že jsme se na zásadních rozhodnutích shodovali. Jayrope se svými bohatými zkušenostmi přinášel inovativní nápady, který ten náš domácí zvuk občerstvily a posunuly, ale zachoval naší specifickou „nedokonalost“. Spolupráce s Jankem byla ideální a velmi inspirativní pro obě strany. Zvuk alba tvoří i vybavení, se kterým jsme nahrávali (ty staré mikrofony mají dost specifický zvuk). A v neposlední řadě zvuk ovlivnil prostor a celková atmosféra při nahrávání.“


Finální mix a mastering proběhl ve studiu někdejšího zvukaře Mute records Marka Bihlera v centru Berlína, opět na analogový pás. Album si použitím starých technologií a přispění Jayropeho producentského umu zachovává domáckou atmosféru předchozích nahrávek Dva „,principiálně nerozlišujeme mezi analogovým a digitálním. V podkladech se nám víc líbí zvuky, které vyrábíme „analogovou“ cestou (hlasy, zkraty), a z digitálních „efektů“ máme rádi smyčky a reversy“, Fonók jde tak mnohem dál ve zvukové bohatosti a dává prostor mile překvapujícím aranžérským nápadům.


Dva - hudba, texty
Jayrope - recording, mix
Mark Bihler - mix, mastering
Josef Švarc - technical support, cooking
Nahráno v Padouchově 2008, mixováno a masterováno v Berlíně v Bridge and Tunnel Studio Berlin 2008


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Electronic | Folk | Lo-fi

obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 764 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE

BONUSY    O NÁKUPU
    © Indies Scope

    IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
    ×