Non-exist nations folklore, neboli „Folklór neexistujících národů“ aneb tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox či freakfolk.
Debutové album projektu Dva nese název Fonók (v Maďarštině jsou takto označovány přadleny, pro Dva to v jejich jazyku ale znamená Zvuky) a je velmi originální a vyjímečné, jak svým konceptem a poetikou neexistujících národů, tak zvukem, který je velmi neotřelý a vynikající. Výslednému nadstandardnímu zvuku totiž kromě skupiny Dva pomáhal i výraznou měrou i berlínský Jayrope.
Fonók vznikalo v létě 2008 v chalupě U čerta v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov. Na albu je patnáct písní legendárních neexistujících kapel v neexistujících světových jazycích posbíraných na cestách kuchyní. Každý neexistující region má na albu svého zástupce, každý neexistující jazyk má svůj překlad. Čistá a náročná etnografická práce přinesla své ovoce…
Vybavení podkrovní místnosti při nahrávání bylo jednoduché, ikdyž fatálně ovlivnilo zvuk alba. Vyřazený rozhlasový mixpult Studer a mikrofony AKG z roku 1948. „Když si dáte hranice, paradoxně mnohem snáz se vám pak v době neomezených softwarových možností pracuje“ říká k tomu kapela. Nahrávání asistoval i zkušený rozhlasový technik - Bářin táta - tu s pájkou, tu s pánvičkou. Dva si ke spolupráci na albu vybrali známého berlínského hudebníka a producenta Jayrope, jenž není na poli hudební produkce žádným nováčkem. Spolupracoval s umělci jako Arto Lindsay, Rechenzentrum či Atari Teenage Riot, sám hrál v mnoha projektech a skupinách. Poznali se v roce 2007, jak jinak než přes Myspace. Ochotně ihned souhlasil s nabídkou měsíce stráveného v horách. Neustálý přísun topinek se sádlem, kozího mléka a segedínského guláše jen pomohl udržet „folkloristického“ ducha celého alba. Na několika místech je slyšet kromě vlastní hudby také jezevčík Ferda, káňata lesní, všudypřítomný cvrkot kobylek, zavařování okurek a amplion na sloupu uprostřed lesa. Album bylo ovlivněno také částečným zatměním měsíce.
„Bylo velmi příjemné, že jsme se na zásadních rozhodnutích shodovali. Jayrope se svými bohatými zkušenostmi přinášel inovativní nápady, který ten náš domácí zvuk občerstvily a posunuly, ale zachoval naší specifickou „nedokonalost“. Spolupráce s Jankem byla ideální a velmi inspirativní pro obě strany. Zvuk alba tvoří i vybavení, se kterým jsme nahrávali (ty staré mikrofony mají dost specifický zvuk). A v neposlední řadě zvuk ovlivnil prostor a celková atmosféra při nahrávání.“
Finální mix a mastering proběhl ve studiu někdejšího zvukaře Mute records Marka Bihlera v centru Berlína, opět na analogový pás. Album si použitím starých technologií a přispění Jayropeho producentského umu zachovává domáckou atmosféru předchozích nahrávek Dva „,principiálně nerozlišujeme mezi analogovým a digitálním. V podkladech se nám víc líbí zvuky, které vyrábíme „analogovou“ cestou (hlasy, zkraty), a z digitálních „efektů“ máme rádi smyčky a reversy“, Fonók jde tak mnohem dál ve zvukové bohatosti a dává prostor mile překvapujícím aranžérským nápadům.
Dva - hudba, texty
Jayrope - recording, mix
Mark Bihler - mix, mastering
Josef Švarc - technical support, cooking
Nahráno v Padouchově 2008, mixováno a masterováno v Berlíně v Bridge and Tunnel Studio Berlin 2008