Musica Folklorica

Musica Folklorica (Miroslav Kolacia – housle, Lubomír Graffe – housle, Jaroslav Panák – housle, Tomáš Janoška – viola, Martin Slovák – kontrabas, Petr Pavlinec – cimbál) vznikla v roce 2001 jako čistě instrumen-tální formace zabývající se interpretací skladeb určených pro cimbál s doprovodem.  V tomto období nahrá-la CD Petr Pavlinec – Cimbál sólo a ve spolupráci s tárogatistou a klarinetistou Jaroslavem Čajkou desku na-zvanou Musica Folklorica (od této chvíle se ustálil i název kapely). Na následujících projektech začíná Musi-ca Folklorica spolupracovat s významnými folklorními zpěváky z Horňácka a okolí a paradoxně tak opouští ryze instrumentální orientaci. Vlastním nákladem vydává desku Boła zima, velká metelica. Ze spolupráce s Indies Scope pochází recitál Luboše Holého Rabudeň, rabudeň, dále vánoční Počúvajte, co vám povím a „ščeglivé“ album Spal bych, spal bych, žena mi nedá. Profilové CD Veroniky Malatincové Ej, ženy, ženy, po-radteže mi a  Opýtaj sa Malana v podání Martina Prachaře jsou zatím posledními folklorními počiny této kapely.
Domovským místem Musiky Folkloriky je horňácká obec Velká nad Veličkou, do přilehlého moravsko-slovenského pomezí lze rovněž situovat převážnou část repertoáru kapely. V rámci ethno-metalové formace Chiasmatic vznikla například skladba Temptament, která získala ocenění v anketě Břitva 2009 a stříbrnou příčku v soutěži International Songwriting Competition 2013 v kategorii World Music. Od roku 2014 Musica Folklorica spolupracuje také se Zdeňkem Vřešťálem a kapelou Neřež. Z dalších multižánrových počinů lze vzpomenout hostování na desce Tomáše Kočka Cestou na východ, která získala ocenění Anděl 2012, či příspěvek do projektu Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík, který byl vydaný v roce 2015 u Indies Scope.


Musica Folklorica patří mezi hudební tělesa, která nejenže překračují hranice žánrů, ale také  sahají po no-vých možnostech propagace folkloru a jeho přiblížení široké veřejnosti, zejména díky výpravně pojatým folklorním videoklipům.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×