Fru Fru

Hudební skupina Fru Fru je nezaměnitelná hudební formace, která je od roku 2000 stálým pojmem na české hudební scéně. Svědčí o tom pevná posluchačská základna po celé ČR. Původně Fru Fru vznikli v roce 2000 jako příležitostné umělecké těleso určené primárně k improvizacím na vernisážích či soukromých akcích. A jelikož se jejich improvizace návštěvníkům těchto velmi zalíbila, zakotvili Fru Fru na české hudební scéně jako skutečná hudební skupina.

Fru Fru se prezentují ojedinělým hudebním projevem, který v sobě kombinuje prvky popu, rocku, funku, jazzu a to vše ochucené kabaretní atmosféru s dekadentně teatrálními prvky. A aby toho nebylo málo, Fru Fru nabízí velmi výrazné nevšední texty v autorském rukopisu Václava Bartoše, který si vydobil své renomé působením ve skupině Pavla Fajta Pluto. Jeho texty Vás nejenom rozesmějí, ale zároveň i donutí přemýšlet nad jejich obsahem. Vždy, když si budete myslet, že jste přišli na to jak to autor textu myslí, jste rychle vyvedeni z omylu.

V sestavě Fru Fru naleznete zpěv, kytaru, baskytaru bicí a nevšední steeldrums, které dodávají tvorbě Fru Fru nezaměnitelnou atmosféru. I přesto že v sestavě Fru Fru jsou pouze 4 muzikanté, je jejich tvorba hudebně velmi propracovaná, plnozvučná a hlavně silně melodická. Originalita soundu Fru Fru vzníka díky již zmiňovaným steeldrums, což je velmi unikátní nástroj, za který by se nestyděl ani Peter Gabriel, Nine Inch Nails nebo Mike Patton z Faith No More.

Na podkladě pozitních reakcí jak posluchačů tak médií, vydali Fru Fru v únoru 2003 své debutové album s názvem Hmotný svět, na kterém se objevili texty Honzy Volfa, Allena Ginsberga, Georga Trakla, Václava Bartoše a kmene Evenků. Album Hmotný svět se setkal s velmi pozitivní reakcí českých médií a díky tomu se Fru Fru objevili objevili v pořadech České televize, Óčka, Musicbox TV či na soukromých i státních rozhlasových stanicích. Zároveň se titulní skladba z tohoto alba objevila na výběrové CD kompilaci Soundczech, která vyšla jako příloha měsíčního hudebního magazínu Report.

V prosinci 2005 Fru Fru vydali své druhé album s názvem Nevěř tichu, za které byli nominována na žánrovou cenu akademie populární hudby Anděl 2005. Většinu textů napsal lídr skupiny Václav Bartoš, další poskytli Ditmar Chmelař, Kryštof Ewanče a anonymové ze 16. století. CD bylo distribuováno v Polsku a na zahraniční internetových serverech. Album se setkalo s velmi pozitivními reakcemi žánrových médií. Byl natočen videoklip k písni Minulost patří robotům, který se opět objevil v pořadech České televize. Óčka, Musicbox TV atd.

V lednu 2009 vyšlo třetí album s názvem Až přiletí tučňák... Nahrávání alba se zúčastnili hostující muzikanté, jako např. Gabriela Vermelho (Maraca - zpěv, housle, kvinton), Dorotka Barová (Tarafuki - zpěv, violoncelo), František Kučera (ex-Čikori - trumpeta, křídlovka) a Jakub Vejnar (Baterky - Baterky, Aneta Lengerová a další). Ke skladbě Přijď byl v říjnu 2009 natočen klip v brněnském HaDivadle, ve kterém se objevují známé tváře HaDivadla jako např. Tomáš Matonoha, Jiří Vyorálek nebo Maruna. V roli toužebně očekávané milé, která se neustále válí po restauracích se nachází Gabriela Vermelho.

Herce Pavla Lišku oslovila skladba Já a já a já a já z tohoto alba natolik, že se rozhodl napsat scénář k videoklipu a nakonec jej i režírovat a zahrát si v něm. Jako partnera si přizval Tomáše Matonohu. Videoklip, který vznikal celkem dva roky v okolí Třebíče a Brna, byl dokončen v červenci 2011. Scénář napsal Pavel Liška prý jako svoje vyrovnání se studentskými léty, která byla, jak tvrdí, spojena s milostným tápáním a také s komplikovanými vztahy mezi mužem, ženami a muži (např. studentské vzplanutí s Tomášem Matonohou). Zpěvák a skladatel kapely Fru Fru Václav Bartoš vysvětluje, proč natáčení trvalo netradičně dlouho: Jak Pavel Liška, tak Tomáš Matonoha jsou velmi vytížení, navíc produkce tohoto výpravného klipu byla náročná jak finančně, tak časově. Museli jsme například pracně shánět nejprve vlak a pak k němu podobný model vlaku i s velkým modelem krajiny, koně i s jezdci atd."

    Tento videoklip je Liškovou scenáristickou i režisérskou prvotinou. Tomáš Matonoha pro změnu pracuje jako režisér na videoklipu ke skladbě Freak Show ze čtvrté desky s názvem Freak Show, která vyjde 25.1.2013 u Indies Scope. K tomuto albu budou tři videoklipy. Lídr Fru Fru Václav Bartoš o novém albu prohlašuje: Naše čtvrté album bude velmi přístupné široké posluchačské základně. Bude hodně melodické se silnými texty.

Během svého vice jak desetiletého působení se Fru Fru představili na stovkách pódií v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku, Velké Británii a Francii. Z festivalů to byly například The Mayor's Thames Festival London, Szighet Budapest, Bardentreffen Nürnberg, Angermünde, East goes West Leer, World & Ethno Levice Rock for People, Trutnov, Planet Roxy, Králíky, Boskovice, Zámostí, Mezi Ploty, Prázdniny v Telči, Febiofest, Globalbeat, Klikkfest N. Zámky a další ...

    Diskografie:
    2013 - čtvrté řadové album Freak Show... (Indies Scope)
    2011 - videoklip ke skladbě Já a já a já a já (režie: Pavel Liška, Hrají: Pavel Liška, Tomáš Matonoha , FruFru a další ...)
    2009 - videoklip ke skladbě Přijď (režie: Lumír Moučka a Tomáš Matonoha, hrají: Tomáš Matonoha,Gabriela Vermelho,FruFru…)
    2009 - třetí album Až přiletí tučňák... (Indies records)
    2006 - videoklip ke skladbě Minulost patří robotům
    2005 – Rock & Pop 12/2005: Možnosti Indies records 2005 – sampler (Běloši)
    2005 – druhé album Nevěř tichu (Indies records)
    2004 – měsíční hudební magazín Report 9/2004: CD kompilace Soundczech (skladba Pravda o Elvisovi)
    2003 - debutové album Hmotný svět (Leviathan Records)
    2003 - videoklipy ke skladbám Ó živote a Stačí jen mysl nastavit
    2002 – Živá demonahrávka (živý koncert v Třebíči)
    2000 - první pilotní demonahrávka (studio Skála - Třebíč)

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×