obal alba

Po naszymu

Szmyrum a chechuum

Vlastní náklad / 2011
Žánry: folk, ethno
SCH001
CD 179 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč

O ALBU

Debutové album kapely Szmyrum a chechuum Po naszymu přináší autorský pohled na folklór oblasti Těšínského Slezska. Nechává se inspirovat melodikou, harmonickými postupy, lidovou slovesností včetně těšínského nářečí po naszymu i nástrojovým obsazením, které však moduluje do tvaru nového, originálně pojatého.

S hudebními i textovými nápady přichází Barbora Baronová, po stránce aranží však nechává otevřená vrátka pro momentální hudební improvizace a nálady ostatním členům kapely. Písně tak vznikají jako jedno společné dílo. Jako dílo vnímané i hrané „po naszymu“.

Každý z muzikantů přináší na desku své vlastní hudební zkušenosti. Zpěvačka Petra Neumannová průpravu v operním a šansonovém zpěvu, houslistka Barbora Baronová a cimbalista Jaroslav Kneisl dlouholeté působení v cimbálových muzikách, flétnistka Petra Jadrná drajv z hraní v metalových kapelách, violoncellista Vojta Nejedlý cit pro etnickou muziku z balkánských hudebních projektů, Anna Slanařová vystudovanou mistrovskou hru na klarinet a Jonáš Koukl rytmiku a nástrojovou inspiraci ze svých dlouhých cest po světě. Na desce se tak vedle klasického obsazení cimbálové muziky objevují i méně časté rytmické nástroje, které muziku posunují více ke konceptu world music, jakož i netradiční hudební postupy.

Melodie vychází z jednoduchých nápěvků, které jsou tradičně (Mlýny, Gruniček ) i méně tradičně harmonicky rozpracovávány (Ukolébavka, Zima).

Po stránce výstavby naznačují písně z alba charakteristické lidové projevy. Gruniček odkazuje na halekačky, Ohnivec a Válečná na dramatické epické písně, Ukolébavka se podobá říkačce, uspávačce na dobrou noc.

Texty tvoří nedílnou součást hudebního vyjádření kapely. Představují zachycení chvilek, které v životě zacinkaly o trochu více, než ty ostatní.

Zima maluje obraz zasněžených Beskyd, jejichž kopce rozřezávají až na hlínu koně stahující dřevo ze svahů. Mlýny jsou rozvernou dětskou říkačkou, která však končí surrealistickou vizí smrti. Ohnivec vypráví jednoduchou epickou báseň o strachu z lásky tělesné. Starečka je hluboce sentimentálním obrazem, vzpomínkou na babičku. Mráz je písní o milostném aktu a neustálené lidské duši. Válečná přináší tragický obraz smrti, možná i zrození jara. Olza zachycuje obrazy krajiny zkreslené dlouhým odloučením od rodné země. Gruniček opisuje formu góralských halekaček, vypráví o odhodlání nepoddat se sentimentu z nepovedeného vztahu. Kejklíři prolínají několik vypjatých obrazových vizí, které odkazují nejenom na cirkus a kočování, ale také třeba na šlitrovskou tetu v kombiné. Ukolébavka s expresivním harmonickým vstupem upomíná na Janáčkovy melodické zápisy řeči. Kohoutek vznikl původně jako žalozpěv inspirovaný smrtí dědečka, z veršů se dochoval jen refrén, který je doplněn šesti slokami o smrti nepřirozené.

Barbora Baronová / texty, hudba, housle, vokály
Petra Neumannová / zpěv
Petra Jadrná / flétny, vokály
Anička Slanařová / klarinet, vokály
Jaroslav Kneisl / cimbál
Vojtěch Nejedlý / violoncello
Jonáš Koukl / perkuse


 


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk | Ethno

obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 899 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×