obal alba

Insanyya

Al-Yaman

Indies Scope / 2010
Žánry: dance, electronic, ethno, world music
MAM443
CD 239 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Al-Yaman je zpět. Nejen na podiu, ale i s novým albem. Nahrávka Insanyya je novým počinem skvělé multietnické pražské formace Al-Yaman.

Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Proud arabského vlivu skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu (Jemen). Díky jejímu nezaměnitelnému vokálu a výtečnému propojení tanečních motivů, elektroniky a arabských písní je Al-Yaman považován za jednu nejlepších kapel svého žánru nejen u nás, ale i v celé Evropě.

Druhé řadové album Al-Yamanu se objevuje na pultech obchodů po dlouhých pěti letech. Výsledná nahrávka stojí na stejných základech jako první album Hurryia. Těmito základy je nezaměnitelný zpěv Ashwaq, která navíc zpívá v u nás stále neobvyklém jazyku, arabštině a výtečné propojení orientálních motivů s aktuálními tanečními a elektronickými trendy, o které se stará Aleš Hyvnar (al-esh). Žánrově je hudba Al-Yaman těžko zařaditelná. Mísí se zde vliv stylů jako dub, rock, elektronika, ambient, bhangra a další.

Po velmi dobře přijatém debutu Hurryia odehráli al-yaman nespočet koncertů u nás i v zahraničí. V létě roku 2007 se ale al-esh a Ashwaq dohodli na pozastavení činnosti. Ashwaq se chtěla více věnovat rodině, Aleš potřeboval více času na jiné projekty (např. Cartonnage) a celkově cítili potřebu si od Al-yaman odpočinout. Avšak koncem roku 2008 se dohodli na obnovení koncertní činnosti a zároveň natočení nového alba. Z původního obsazení došlo k výměně baskytaristy, stávajícího Honzu Lstibůrka (dnes např. Toxique) nahradil Jan Urbanec. Na perkuse a didgeridoo hraje Tomáš Reindl, na bicí Jonathan Omer (Izrael). Jonatan před dvěma lety založil rodinu a tudíž z časových důvodů bude s al-yaman hrát už jen příležitostně jako alternace. Al-Yaman ale má, jako doposud, i alternující instrumentalisty a příležitostné hosty. Skvělým hostem na desce je určitě Amit Chatterjee (Indie/USA), vynikající multiinstrumentalista světového formátu, který zazpíval do třech skladeb. Dále např. výtečný MC Turner Harrison (USA).

Shrnu svůj pohled s reakcemi kamarádů, které jsem požádal o reflexi. Hurriya byla hravější, barevnější, stylově různorodější. Insanyya je o něco rockovější, naléhavější, koncepčně ucelenější, méně taneční, zato poslechově náročnější.“  Sděluje leader kapely Al-yaman Aleš Hyvnar o podobě současného alba. Nahrávka vznikala v průběhu celého roku 2009 a výrazně se na ní projevuje perfekcionismus Aleshe Hyvnara, který si dokonale vyhrál s každou písní a dodal jí neopakovatelnou atmosféru.

Celé album dotváří pak „vymazlený“ obal. "Výtvarnice Jana Machová za námi přišla s nápadem vytesat názvy jednotlivých skladeb. Následně během tří měsíců vytesala 15 kamenů (opuka). Plánujeme výstavu na našich křtech v Brně a Praze.“ Křty alba proběhnou v Brně 14.2. v rámci narozeninového koncertu „Lp MAM 20“ k výročí dvaceti let INDIES v brněnské Flédě a 16.2. v pražském Palaci Akropolis.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Dance | Electronic | Ethno | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
RECENZE

BONUSYO NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno