obal alba

Sefardské písně

Kon Sira... a Garcia

Vlastní náklad / 2013
Žánry: world music
GD105
CD 242 Kč

O ALBU

Když byli v letech 1492 až 1497 vyhnáni Židé z Iberského poloostrova, odnesli si kromě svých hmotných statků také tradice a písně. Ty byly v sefardské komunitě především doménou žen, které si zpěvem zpříjemňovaly domácí práce, někdy prý kuchyňské náčiní používaly namísto perkusí při slavnostnějších příležitostech. Zpěvačky a tamburinistky zvané tanyederas byly často najímány pro pobavení hostů na svatbách. Zábavné kusy, romance či spirituální a ceremoniální zpěvy byly po staletí interpretovány povětšinou bez doprovodu či s perkusemi, později se přidaly loutny a v moderních časech také množství dalších instrumentů. Nové domoviny jako Maroko, Turecko, Řecko a rozsáhlá Osmanská říše vnesly do hudby Sefardů nové nástroje i náměty, hlavním jazykem však zůstalo hebrejsko-španělské ladino. Projekt Kon Sira by pro židovskou muziku mohl nadchnout i neznalé publikum. Jeho zakladatelky, sestry se španělsko-českými kořeny Kateřina a Barbara Garcíovy, už se sefardskou hudbou pracovaly v uskupení Kal y kanto a z dlouhodobé spolupráce s kytaristou Predragem Duronjičem z jihlavské Draga Bandy, multiinstrumentalistou Lubošem Malinou a basistou Tomášem Liškou z Druhé Trávy vzešla Kon Sira.
Většina původně jednohlasých skladeb je upravena pro více hlasů a obohacena o ne zcela tradiční instrumentální doprovod.
Skladby:
1. Por la tu puerta yo pasí 2:31
2. La galana i el mar 2:53
3. Esta montanya d´enfrente 3:35
4. Si veriash a la rana 2:46
5. Morena 3:04
6. Partos trokados 2:46
7. La alegría de jako 3:07
8. Syete modos de gizar la berendjena 3:01
9. Madrte miya, si mi muerto 1:57
10. Kad ja podoh na Bentbašu 3:31
11. Durme, durme 3:56

Rok vydání: 2013

Skupinu Kon Sira tvoří výtečné zpěvačky sestry Kateřina a Barbora Garcíovy a zkušení muzikanti - multiinstrumentalista Luboš Malina, který podle toho, jak si která píseň žádá, hraje buď na banjo, klarinet, tarogato či kaval. Na kontrabas hraje Tomáš Liška a pátým členem této sestavy je bosenský kytarista a zpěvák Predrag Duronjič se sefardskými kořeny.

Sefardské písně se původně interpretovaly sólově či sborově, a cappella nebo za doprovodu perkusních nástrojů. Časem se doprovodný instrumentář rozšiřoval. Kon Sira většinu písní upravila pro dva hlasy a zvolila poněkud netradiční doprovod. Na svých stránkách k tomu dodává: „rozhodující pro nás byly jak snaha o zachycení nálady jednotlivých písní a úcta k původnímu materiálu, tak i vlastní potěšení z jejich interpretace“.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno