obal alba

Barvy

Jiří Vondrák Bodlák, Polák

Indies Happy Trails / 2015
Žánry: folk
MAM712
CD 224 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Vondrák – Bodlák – Polák: Barvy

Kolekce devatenácti písní se stylovým obalem Jakuba Stejskala mapuje další z vybledlých míst brněnské kulturní scény. Jiří Vondrák, dnes úspěšný dokumentarista, spisovatel a hudebník, na svou písničkářskou spolupráci s Antonínem Bodlákem opakovaně vzpomíná v rozhovorech. Vždyť se seznámili jako patnáctiletí v roce 1969 a jako duo zpívajících kytaristů vystupovali až do počátku 80. let. Kolem nich se střídali další muzikanti, ale autorský tandem Vondrák—Bodlák zůstával základem jejich trií, kvartet i širších uskupení.

Album Barvy zachycuje formaci poté, co Vondrák a Bodlák po několika letech doprovázení řecké zpěvačky Froso Tarasidu, navázali spolupráci s dlouholetým zpěvákem rockových Synkop Michalem Polákem. O něco starší kolega dodal jejich písním novou barvu a přinesl do kapely také druhou foukací harmoniku. Nezůstalo však u tria – původně čistě folkovou sestavu doplnil po odchodu z Progresu klávesista Karel Horký (dnes v Japonsku žijící syntezátorový mág Daniel Forró), pánové pokračovali v dřívější spolupráci s violoncellistou Aťou Lukášem, na pódiu se s nimi ocitli také Pavel Kopřiva (housle), Richard Lašek (perkuse), Pavel Pelc (baskytara) a především Zdeněk Němeček (kytara, flétna). Barvy tak nejsou pouze souborem nahrávek dávno neexistujícího folkového tria, ale malým přehledem typu „Kdo byl kdo na brněnské scéně“. Ostatně není náhoda, že booklet alba obsahuje tři strany zasvěcených vzpomínek kytaristy a zpěváka Folk Teamu Romana Venclovského – kapela, kterou s Pavlem Kopřivou v první polovině 70. let zakládal, fungovala v Brně vedle Vondráka s Bodlákem a v dělné interakci s nimi.

Nahrávky na albu pocházejí z různých zdrojů. Téměř z poloviny se jedná o živé záznamy z někdejšího klubu Esenc v Brně na Křenové ulici. Druhá téměř polovina snímků je spojena s ostravským Folkovým kolotočem, a tedy s výjezdy brněnským muzikantů za hranice regionu. Sestavu pak doplňují tři nahrávky z brněnského studia – Dětská, Příroda a titulní Barvy.

Barvy nejsou dokumentem o kapele regionálního významu. Díky Mikoláši Chadimovi, který s Vondrákem, Bodlákem, Polákem a ostatními hrál v jejich nejsilnějším závěrečném období – na albu to dokumentují skladby natočené na Folkovém kolotoči –, má album přesah i k pražské alternativní scéně. Ještě důležitější však je, že poetika Jiřího Vondráka a Antonína Bodláka ani po více než třiceti letech nezestárla a zní stále svěže. 

SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk

obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 899 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×