obal alba

Venus On Earth

Dengue Fever

Real World Records / 2008
Žánry: rock, world music, pop, folk
CDRW154
CD 399 Kč

O ALBU

Zvuková koláž, ve které se prolíná Kambodžský pop, American surf rock, bollywoodské soundtracky atd. Kalifornské kapele vévodí krásná a drobná kambodžská pop star Ch’hom Nimol. Kapelu Dengue Fever jste mohli vidět také na letošním festivalu Respekt v Praze. Kapelu založili koncem 90. let kalifornští bratři Ethan a Zac Holtzmanové, klávesista a kytarista s vizáží ZZ Top a zálibou především v psychedelickém rocku druhé poloviny 60. let. V kambodžské komunitě v kalifornském Long Beach si vyhlédli Chhom Nimol, dívku z hudební rodiny, které se podařilo před Rudými Khmery emigrovat do Thajska. Hudba Dengue Fever, jak ji prezentují na albu Venus On Earth, mluví srozumitelným jazykem – je totiž silně ovlivněný kalifornským surfem a psychedelií, a promítá se do něj i filmová hudba Bollywoodu.

Vlivy "sixties" jsou na hudbě Zaka Holtzmana (neboť on je hlavním skladatelem) patrné už na první poslech: Doors, Grateful Dead, vokály Beach Boys, plochy jako od Jefferson Airplane (kde Chhom Nimol je vlastně jakousi "asijskou Grace Slickovou"), to vše zde s touto scénou aspoň rámcově obeznámené ucho slyší na první poslech – a protagonisté to rádi přiznávají.

Vedle Hitlera a Stalina jeden z nejkrvelačnějších diktátorů 20. století, kambodžský šéf Rudých Khmerů Pol Pot, vyvraždil nebo hladem utýral za pouhou pětiletku své vlády mezi lety 1975-79 skoro polovinu obyvatelstva. Mezi prvními šli na popraviště představitelé kultury. Ta byla jako buržoazní přežitek zakázána. Dnes už je v hlavním městě Phnompenhu z nejstrašnějšího vězení Tuol Sleng muzeum genocidy a v zemi funguje jakž takž demokratický systém. A některé hvězdy popmusic se rekrutují z řad nové generace bývalých kambodžských emigrantů.
Je známo, že asijská hudba byla právě kapelám "léta lásky" jednou z největších inspirací, a i když je Kambodža na hony vzdálena zaslíbené Indii, atmosféra, kterou se do písní Dengue Fever podařilo vtělit, bez ohledu na konkrétní muzikantské postupy, s touto linií dokonale koresponduje.


SKLADBY

ukázka název zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Rock | World music | Pop | Folk

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 225 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×