Dengue Fever

Šestičlenná losangeleská skupina Dengue Fever, jehož zpěvačkou je kambodžská pop hvězda Chhom Nimol a v repertoáru má kambodžský pop 60. let. Překvapivé je, že styl zdecimovaný hrůzovládcem Pol Potem mluví srozumitelným jazykem – je totiž silně ovlivněný kalifornským surfem a psychedelií, a promítá se do něj i filmová hudba Bollywoodu.


Kapelu založili koncem 90. let kalifornští bratři Ethan a Zac Holtzmanové, klávesista a kytarista s vizáží ZZ Top a zálibou především v psychedelickém rocku druhé poloviny 60. let. Ten rezonoval, jak na své "„batůžkářské cestě" Asií zjistili, i v předpolpotovské Kambodži.
 
Po návratu domů se rozhodli tradici – okořeněnou vlastním vkladem autentických amerických psychedeliků – vzkřísit a v kambodžské komunitě v kalifornském Long Beach si za tím účelem vyhlédli právě Chhom Nimol, dívku z hudební rodiny, které se podařilo před Rudými Khmery emigrovat do Thajska. Ve Spojených státech od dvaceti let studovala.

Hudba Dengue Fever, jak ji prezentují na albu Venus On Earth, patří bez nadsázky k tomu nejosobitějšímu, co lze na současné scéně slyšet. Zaručuje to už samotný model rockového přístupu k věci a zpěvu, vzešlého z asijské tradice (a jazyka – přestože část písní je v angličtině).

Vlivy "sixties" jsou na hudbě Zaka Holtzmana (neboť on je hlavním skladatelem) patrné už na první poslech: Doors, Grateful Dead, vokály Beach Boys, plochy jako od Jefferson Airplane (kde Chhom Nimol je vlastně jakousi "asijskou Grace Slickovou"), to vše zde s touto scénou aspoň rámcově obeznámené ucho slyší na první poslech – a protagonisté to rádi přiznávají.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×