Cimbálová muzika Danaj

DANAJ je název typického párového tance ze Strážnicka - a od roku 1988 si tak říkáme i my. Ve strážnické cimbálové muzice DANAJ jsme si blízcí - generačně i muzikantsky; to je také důvod, proč je takřka zakládající parta dodnes spolu.Těší nás HRÁT, snažíme se pěstovat od dětství vštěpovaný a rozvíjený smysl pro krásu lidové muziky. Bohaté písňové sbírky i zapomenutá čísla starých muzik jsou pro nás stálým inspiračním zdrojem. Vnímáme je ale JINAK, jsme vesměs muzikantsky školení, naše harmonické cítění je oproti starým hudcům bohatší... Přesto se snažíme písničkám neublížit, věříme, že i přes jejich hudební zpracování neztrácejí svoji krásu.
-CM Danaj-

Muzika pojmenovaná podle místního párového tance vznikla v roce 1988 odštěpením části členů CM Slávka Volavého a brzy se prosadila mezi špičkové interprety lidových písní strážnického Dolňácka. Na počátku existence muziku primoval Martin Gajda (*1969) a houslový terc mu hrál jeho mladší bratr Jan Gajda (*1971); po čtyřech letech se role vyměnily, Jan hraje prim, Martin violovou kontru. Umělecký charakter muziky a většina hudebních úprav je dílem zpěvačky a cimbalistky Magdaleny Uprkové-Múčkové (*1968). V takřka nezměněném složení (kromě tří jmenovaných ještě Miroslav Múčka-terc, Stanislav Sukup-obligát, Jaroslav Chromeček-violová kontra, Dušan Okénka-kontrabas, Richard Bittner-klarinet a gajdy) hrají od roku 1994. S muzikou hrává zpěvák a primáš Pavel Múčka (*1968), pěvecké party si rozdělují zejména jeho žena Magdalena a Jan Gajda ml. (jeho otec Jan Gajda st., *1940 s muzikou taktéž hostuje). Danaj reprezentuje strážnický region vystoupeními po celé Evropě i mimo ni (např. v USA, v Číně a v Nigérii); spoluvytvářeli i kulturní program pro český Národní dům na Letních olympijských hrách v Athénách 2004. Ocenění Foskar získali v roce 2005, jsou laureáty MFF ve Strážnici.
Stále se rozšiřující diskografie započala v roce 1993 titulem Gajdováni (Freli, 1993), pokračovala vánočním albem Nenechte nás dlúho státi (Písnička, 1996); dále vydali Ve Strážnici muzikanti hráli (Multisonic, 1998), jedinečný multidisk Písničky z malířovy palety (Danaj, 2000; písňové reflexe obrázků malíře Joži Uprky) a řadová alba muziky Janíčku náš, Janku (Indies Happy Trails, 2006) a Písňovou zahradou (Indies Happy Trails, 2008).
-Helena Bretfeldová-

 Magdalena Múčková - cimbál, zpěv
 Jan Gajda - prim, zpěv
 Miroslav Múčka - terc
 Stanislav Sukup - 3. housle
 Richard Bittner - klarinet, gajdy, píšťalky
 Svatopluk Čumba - klarinet, gajdy, píšťalky
 Martin Gajda - violová kontra
 Jaroslav Chromeček - violová kontra
 Josef Múčka - violová kontra
 Radek Tyllich - violová kontra
 Dušan Okénka - violoncello, kontrabas
 Martin Slovák - kontrabas
 Pavel Múčka (j.h.) - prim, zpěv

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×