obal alba

Písňovou zahradou

Cimbálová muzika Danaj

Indies Happy Trails / 2009
Žánry: world music, folklor, ethno
MAM619
CD 224 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 149 Kč

O ALBU

Multimediální CD věnované 120. výročí narození prof. Vladimíra Úlehly. Kromě zvukové stopy zde po vložení do PC najdete Úlehlův životopis, jeho bibiografii, archivní fotografie, rukopisy jeho notace, výběr námi použitých nápěvových varinat písní (s možností jejich přehrání) a výběr námi použitých textů písní. Rovněž pár slov o muzice Danaj, fotografie z natáčení i archívu muziky, naši diskografii.

Pocta botanikovi a folkloristovi - Není obvyklé, abychom zároveň s poslechem hudebního alba získali zajímavé informace ze zcela jiného oboru. Touto zvláštností se vyznačuje nové albu cimbálové muziky DANAJ, která si ho nahrála ke 20 letům své činnosti, nazvala PÍSŇOVOU ZAHRADOU. Album vychází samostatně, ale také jako příloha obnoveného vydání monografie Živá píseň. Jejím autorem je Vladimír Úlehla (1888 – 1947), který gymnaziální studia absolvoval na jižní Moravě a ještě před 1. světovou válkou vystudoval obor rostlinné fyziologie v Praze a ve Štrasburku. Po válce byl asistentem na přírodovědecké fakultě UK a v roce 1921 byl jmenován profesorem na nově zřízené Masarykově univerzitě v Brně. Vedle vědecké práce ve svém oboru byl také významnou osobností veřejného a kulturního života, a k jeho celoživotním zájmům patřila lidová píseň. Věnoval se jejímu sbírání, filmování lidových tradic a publicistické činnosti v tomto oboru, a to především v době okupace, kdy po uzavření vysokých škol mu byla znemožněna pedagogická a vědecká práce. Po osvobození nahrával hudbu lidových souborů i pro rozhlas, což dosvědčuje fotografie v bookletu alba, kde je zachycen s muzikou Slávka Volavého ve Strážnici roku 1946.
Kapela nahrála na své album 15 titulů, a vedle stálých členů tu účinkuje i několik hostů. Zpěv sólistů i sborů je tradičně doprovázen houslemi, violami, klarinety, kontrabasem a cimbálem, na nějž v kapele hraje Magdalena Múčková, která je také uměleckou vedoucí a autorkou průvodního slova v bookletu. Na albu slyšíme strážnické danaje, což jsou tradiční párové tance z této oblasti, ale také verbuňk, svatební pochod, písně milostné i baladické. Nechybí ani balada o zamordování pána jeho manželkou, což zřejmě býval oblíbený obyčej, protože o tom zpívá mnoho písní, a to i na Slovensku, jak víme z podání Zuzany Homolové.
Na závěr alba zazní píseň Hnalo dívča krávy v podání anonymních zpěváků, které na klavír někdy před rokem 1947 doprovázel prof. Úlehla. Tuto píseň slyšíme také v úvodu alba, kde ji zpívá Magdalena Múčková, ovšem dlužno dodat, že její pěvecký projev tu je mnohem přirozenější než u zpěváků na archivní nahrávce.
Kompaktní disk lze také vložit do počítače a získat tak další informace o profesoru Úlehlovi i o kapele, a to jak textové, tak i obrazové. Je to výborný doplněk k zážitku, který poskytuje poslech alba, při němž pochopíme, proč pan profesor tuto hudbu tak miloval. A to ji ještě neslyšel v podání tak výborné kapely jakou je Danaj!
-Ivan Kott-


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music | Folklor | Ethno

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×