Evolution - Aleš Borovan - E15


obal alba

Evolution Dejavu

Evolution
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč

Podobný impulz česká hudební scéna potřebovala již dlouho. Mladá ostravská parta Evolution Dejavu dala dohromady ethno šamanské vibrace, zvuk elektrické kytary a klasických bicích a k tomu taneční tucání a na svém debutu Evolution nabídla uragán mladé a nespoutané energie, který by roztančil i nebožtíka.

Kapele, která se netají inspirací u Asian Dub Foundation nebo Transglobal Underground, se podařilo najít optimální poměr mezi postupy a energickou smrští klasické ,,západní" taneční hudby (která navíc v podání DE nezní tuctově) a mystickým vytržením exotického tribalismu. Není to však naivní snažení mladých cápků, kteří si náhodou někde na vietnamském tržišti koupí didgeridoo nebo buben dholl. Naopak, vše zní pečlivě promyšleně a pestře - kapela používá celou škálu nástrojů a zvuků z nejrůznějších kultur, kromě didgeridoo je tu možné slyšet djembe, darbuka či dholl, občas sáhne i k houpavému reagge.

Obvinění z laciného a knedlíkového kopírování cizích hudebních postupů se Evolution Dejavu vyhnuli lišáckým způsobem - potřebným nadhledem, odstupem a ironizováním. Záměrně těžkopádná výslovnost ,,dzer is tů mač fektory" nebo neuvěřitelný text ,,skočte si s námi hopsa hejsa" tak není nedostatkem invence či lingvistickým škobrtnutím, ale milým podtržením pohodářského přístupu ostravské naděje. Talent, energie a k tomu pořádná porce nadhledu a ironie - kdy naposledy něco podobného česká kapela nabídla? Zatímco Ostrava má křest Evolution již za sebou, Praha si bohužel bude muset počkat do září. Bude to dlouhé čekání.

Hodnocení: 90 %

Aleš Borovan 

http://www.e15.cz/kultura/osvezujici-prival-energie-evolution-dejavu-90471/


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×