obal alba

Delikatesy

Šanov 1

Vlastní náklad / 2024
Žánry: punk
PH101
CD 299 Kč
dočasně nedostupné
LP 569 Kč

O ALBU

Pokud bychom u tuzemského punku před rokem 1989 hledali nejzajímavější aspekt, byla by to bezesporu jeho osobitost. Pád železné opony v tom nicméně mnohé změnil a některé kapely časem zamířily do míst, z nichž si předtím pohrdavě utahovaly. Nové skupiny se zase často snažily co nejvíce přiblížit vzorům, které byly najednou zcela dosažitelné. A na vše mohly pohlížet modernější optikou.

Mohykánů, kteří tvrdošíjně zůstali u toho, že punk je především vzdor a protest, tak ve výsledku nezbylo mnoho. Jedněmi z nich, určitě ale jsou severočeští Šanov 1, kteří vznikli již v roce 1987. Tahle parta vždy měla nezpochybnitelný talent hýbat žlučí. Kdykoliv a komukoliv. V určitých obdobích své existence se sice vydávali experimentálnějšími cestami, nicméně v roce 2011 se v nové sestavě vrátili silnější, tvrdší a jedovatější než kdy dřív. Důkazem toho je našlapané album Delikatesy, které nyní vychází poprvé ve vinylové podobě.

Nepřehlédnutelným leaderem a majitelem toxicky jízlivého hlasu byl u teplických vždy Radek Šantrůček, který se zde pod pseudonymem Nikita Boy ujal nejen společensko-kritických komentářů zpoza mikrofonu, ale i baskytary. Vokály a hudebně mu na albu zdatně sekundují kytarista Jan Picek a bubeník Petr Šuba. První zmíněný album, nahrané ve studiu Radka Šantrůčka, také produkoval. Společně se jim podařilo udržet očekávanou punkovou spratkovitost, ale přizpůsobit ji soundu 21. století. Na nahrávce si vyhrávají nejen s častým střídáním tempa, a nechybí zde valivost temného hardcore, ani chytavé melodie, které z hlavy jen tak nedostanete. Těžkotonážní zvuk dominuje celému albu, a to i v momentech, kdy kapela opět lehce zaexperimentuje a do už tak třaskavého koktejlu přidá tam špetku industriálu, jinde zas kapku funky. Výsledkem je pak komplexní album, které ani po více než dvanácti let neztratilo nic ze své aktuálnosti a nasranosti. Kapitolou samou pro sebe jsou potom texty, které v sobě nesou nadčasovost, určitou mnohoznačnost a neúnavně plivou po nešvarech společnosti i dnešní doby. Přitom jsou stále v té nejlepší HC punkové tradici ostré jako břitva. A jako už mnohokrát předtím se v nich Šanovu povedlo vyhnout se prvoplánovosti a agitačním pokřikům. Vždyť mnoho skladeb z této desky je dodnes kostrou jejich koncertního repertoáru. Vinylová verze čerpá z původního obalu, kde hororový výjev mrtvoly v pytli jednoznačně symbolizuje krutou syrovost, která na posluchače čeká ve vinylových drážkách. Stejně jako původní CD verze i LP aktuálně vychází pod taktovkou PHR.

Písně:

01. Delikatesy

02. Ty tomu věříš?

03. Děti ráje

04. Půlnoc vidí ve tmě

05. O kočkách a lidech

06. Co je?

07. No jasně!

08. Poslední svět

09. Stigmata

10. Protože nás to baví

11. Slunce navždy

12. Proměny

Rok vydání: 2023


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Punk

obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Michael´s Uncle

Return of Dark Psychedelia
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Poletíme?

Skupina dobře vypadajících mužů
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Poletíme?

Jednoduché písničky o složitém životě
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 499 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Už Jsme Doma

Pohádky ze Zapotřebí
Dostupné varianty
MP3 129 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×