obal alba

Bo me som Rom

Terne Čhave

Vlastní náklad / 2015
Žánry: world music
TCH01
CD 237 Kč

O ALBU

Sedm let po Andělem oceněném albu “More, love!” vydávají Terne Čhave svou čtvrtou desku Bo me som Rom (Protože jsem Rom). Kapela zde znovu potvrzuje, že od ní můžeme čekat cokoliv, jen ne romský folklór. Křty alba proběhnou v Praze, Hradci Králové a Brně. První akcí, kde Terne Čhave desku oficiálně představí, budou oslavy Mezinárodního dne Romů, a to již 8. dubna 2015 v pražské MeetFactory. Speciálními hosty večera, kteří desku pokřtí, budou rapper, písničkář a producent Martin Tvrdý aka Bonus a hudebník a skladatel Mário Bihári. Od vydání předchozího alba Terne Čhave ušli kus cesty. S ještě teplým CD “More, love!”, které zabodovalo i v evropské hiparádě world music (WMCE), kapela vystoupila na festivalech v Anglii, Španělsku, Francii a Německu, ale v roce 2010 se nad ní zavřela voda… Únava, krize, konec… Naštěstí, jako již jednou v minulosti, hudba zvítězila a v roce 2013 se Terne Čhave vrátili k živému hraní. Téměř současně začaly přípravy na nahrávání nového alba, tentokrát výlučně ve vlastní produkci kapelníka Gejzy Bendiga.
Při skládání a aranžích nových skladeb posunuli Terne Čhave svůj pověstný rom'n'roll ještě dál k rockovému zvuku, na čemž má jistě svůj podíl i zvukař královéhradeckého Sound Art Studia a klávesák rockové Argemy Dan Škrášek. Romští muzikanti byli vždy pověstní svou hudební všežravostí a dokázali si přisvojit jakoukoli hudbu, kterou slyšeli. Díky nové dechové sekci se stylový apetit Terne Čhave mohl rozšířit více, než kdykoli předtím. Na desce Bo me som Rom můžete slyšet gypsy punk (Budapešť, Romano Drom), funky blues (Love), soul reggae (Som zoralo) nebo taky klezmer jazz punk (Panková). A výrazná část skladeb silně koketuje s 2Tone ska, což je ale pro Terne Čhave naprosto logický vývoj. Kdo zná jejich energií nabité koncerty, možná ho už dávno napadlo, že ska je vlastně pomalejší jamajský čardáš. Když se ale přenesete přes stylové škatulky a zaposloucháte se do silných melodií těchto skladeb, víte bezpečně, že takhle hrají a zpívají Romové ve střední Evropě. Romství autorů skladeb se odráží i v textech, a to i přes zjevný odklon od klasických romských témat. Ani na čtvrté desce se Terne Čhave nevzdali romštiny, jako hlavního jazyka pro vyjádření svých pocitů. Zpívají zde o místě Romů (a všech lidí) v dnešním světě, o hledání vlastní cesty a identity, ale i o tématech, jako jsou peníze, práce, svoboda nebo rasismus.
“Dlouho jsme zpívali hlavně o lásce, rodině a tradičním životě Romů, k nesnášenlivosti kolem nás jsme se nijak zvlášť nevyjadřovali. Šlo nám především o to, rozdávat lidem pozitivní energii. Když jsme ale sledovali v médiích nenávistné pochody, které se u nás v posledních letech odehrávaly, muselo se to projevit i v naší hudbě a textech,” říká Gejza Bendig.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×