obal alba

Medzi dvomi prázdnotami

Zuzana Homolová Miloš Železňák

Slnko Records / 2014
Žánry: folk
SZ0071
CD 284 Kč

O ALBU

Na konci októbra 2014 vychádza album "Medzi dvomi prázdnotami"dvojice Zuzana Homolová a Miloš Železňák, ktorí v posledných rokoch pôsobia v zoskupení "Trojka Zuzany Homolovej" spolu s huslistom Samom Smetanom. Tentokrát nejde o "recykláciu" ľudových balád na ktorú sme u nich zvyknutí. Z. Homolová zalovila v pamäti a vybrala dávnejšie zhudobnené verše Milana Rúfusa, Mily Haugovej, Tiny Diosi, Boženy Trilecovej, Michala Chudu a i. Jej piesne sa v minulosti objavovali pri rôznych podujatiach, no o dnešný zvuk, spoluautorstvo, aranže, nástrojové obsadenie a prevedenie sa postaral Miloš. Na CD je jeden text francúzskej poetky Suzanne Renaud s pohnutým osudom (ako občianky bývalého ČSR), ktorý zhudobnil Ondřej Škoch. Do výsledného zvuku prispel dychovou sekciou Michal Balla a nahrávku spestrili loopy Tobiáša Potočného.

Písně:
 01. Turíce s divými makmi3:56
 02. Nepýtaj sa ma4:10
 03. Popevok2:33
 04. Omotaná snom3:47
 05. Vlak2:25
 06. Priesvitnosť (úryvok)5:10
 07. Piesnička3:14
 08. Prosté a ťažké ako príslovia3:25
 09. La main (Ruka)2:57
 10. Vŕby 7:18


Nová nahrávka Medzi dvomi prázdnotami je súborom doteraz nevydaných básní a šansónov, ktoré speváčka zhudobnila a nahrala vo dvojici s Milošom Železňákom. Ten sa ako stály člen Zuzaninho hudobného zoskupenia ujal aj produkcie a z úspešnej Trojky Zuzany Homolovej tak vzniká pre tento účel dvojka. Ambiciózny album vyšiel pomerne v tichosti 31.októbra na značke Slnko Records a podčiarkuje vysokú kvalitu a rôznorodosť jesenných slovenských releasov.

Zuzana Homolova
V Čechách a na Slovensku renomovaná hudobníčka prešla vývojom od angloamerického pesničkárstva ako dievča s gitarou, cez folk, rock a jazzové vplyvy a na albumoch spolupracovala s významnými českými hudobníkmi (Merta, Stivín, Redl) a neskôr Slovákmi Samom Smetanom, Danom Salontayom, Oskarom Rózsom a Mariánom Vargom. Jej koncertná zostava Trojka Zuzany Homolovej – Z.H., S. Smetana a M. Železák je známa interpretáciou ľudových piesní a balád. Najnovší hudobný počin Medzi dvomi prázdnotami v tomto smere vybočuje z rámca, keďže je hudobne takmer stopercentne v autorskej réžii Zuzany Homolovej a Miloša Železňáka. Dopĺňa ho ešte jedna báseň francúzskej poetky Suzanne Rennaudovej, ktorú zhudobnil Ondřej Škoch z Chinaski a projektu Nitky. Z textárskeho hľadiska ide o zhudobnené verše Milana Rúfusa, Mily Haugovej, Tiny Diosi a ďalších slovenských poetov.
„Skladby na novom albume som najprv hrávala sama s gitarou. Boli to básne, ktoré ma v určitom období života oslovili a ľudia ich mali možnosť počuť iba na koncertoch, či príležitostných literárnych programoch. Pesničky som potom dala Milošovi (Železňákovi), ktorý s nimi celé leto čaroval v štúdiu,“ popisuje proces tvorby Zuzana Homolová. Výsledkom je opäť kvalitná, alternatívna a zaujímavá akustická hudba s experimentálnymi prvkami a pestrou nástrojovou paletou vrátane diagonálnej citary, barytónového ukulele a buzuki. Dychovou sekciou prispel Michal Balla a nahrávku spestrili aj loopy Tobiáša Potočného.

„Sme sami zvedaví ako tento album prijme verejnosť, pretože sa na ňom prezentujeme úplne v  inom svetle. Myslím, že ľudia boli za posledných 20 rokov zvyknutí na ľudové balady a teraz im ponúkame niečo celkom iné. Sú to naše skladby, ktoré sme za tie roky prezentovali len okrajovo a podľa mňa ich môžu poznať len pamätníci,“ uzatvára Zuzana Homolová.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk

obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MP3 149 Kč
LP 695 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno