obal alba

Ples Upírů

Iva Bittová

Indies MG / 2002
Žánry: acoustic, alternative, world music
MAM169
CD 299 Kč

O ALBU

Holandský hudební soubor The Nederlands Blazers Ensemble (NBE) připravil program, ve kterém představuje jednu z nejvýznamnějších osobností české hudební scény: zpěvačku a hráčku na housle a violu Ivu Bittovou. Bittová odmítá být zaškatulkována; představením zkušené a vyrovnané tvorby mezi lidovou hudbou, popem a avantgardou, Bittová vytvořila originální a zcela osobitý hudební styl, který ona sama popisuje jako „má osobní lidová hudba”. 

Tanec upírů (Dance of the Vampires) je program skládající se z české hudby. Lidová hudba byla přirozeným zdrojem inspirace pro tři slavné české skladatele, Dvořáka, Smetanu a Janáčka. Hudba Ivy Bittové se nejvíce podobá dílu Leoše Janáčka.  

 

Skladby:
1. Smile (05:41)
2. Waiting for you (03:12)
3. Good Night (02:59)
4. Quatuor pour Cora (03:07)
5. A Strange Young Lady (05:25)
6. Winds (04:35)
7. Our Evenings (02:55)
8. Huljet, huljet (03:53)
9.
Francouzská (03:44)
10. Knife eater (03:56)
11. On the overgrown path (02:35)
12. On unploughed land (03:05)
13. Dance of the Vampires (07:46)
14. A hundred years (05:38)

total time         58:41

Iva Bittová o programu Tanec upírů (Dance of the Vampires):
“Přemýšlela jsem o tom, jaké to bude hrát se souborem Netherlands Wind Ensemble. Ještě nikdy jsem nepracovala s tak velkou skupinou hudebníků. Ale jsem si jista, že vše dopadne dobře: když mě lidé požádají, abych s nimi hrála, protože se jim líbí má tvorba, tak je to vždy první krok k úspěchu. A kromě toho jsem už slyšela nějaké jejich nahrávky, jako je například CD Under the Green Time, které se mi velmi líbilo.”
Bittová se již naučila perfektně sestavovat své skladby a těžit ze svého umu.
“Quatuor pour Cora, což je daný program, je má první samostatně napsaná skladba, kterou jsem vytvořila pro svého přítele, cellistu  Toma Cora, který nedávno zemřel. Podnět k napsání dalšího smyčcového kvarteta přišel ze strany Kronos Quartet, USA.“
Čekání na tebe (Waiting For You) je dalším výjimečným dílem: “Byla jsem požádána souborem NBE, abych zpracovala něco od Janáčka, a tak jsem si vybrala jednu z jeho úprav české lidové melodie a přidala jsem saxofon a zpěv.“
Kromě děl Janáčka, zahrnuje program také písně Ivy Bittové upravené pro soubor NBE Stevanem Kovacsem Tickmayerem, skladatelem pocházejícího z bývalé Jugoslávie. V některých z těchto skladeb, jako jsou například Smích (Smile) a The Vampires’ Ball, hraje soubor původní houslovou část, zatímco Bittová sama zpívá.
Smích je veselá píseň s nesmyslným textem, kterou jsem napsala  před mnoha lety. Během tohoto představení improvizuji pěveckou část; část pro housle není již déle součástí mého repertoáru. To samé platí pro  píseň tanec upírů (Dance of the Vampires), která je ještě starší. Je to divoký kousek, pravdivá balada o upírech. Ve stejné době vznikla Francouzská.  Novější věcí je Polykačka nožů (Knife Eater). Složila jsem ji před dvěma lety pro zpěv, housle a tarogató. Huljet, huljet je o šťastných dětech. Sto let je určena pro kytaru , zpěv a housle.  Žena říká svému milému, že její láska k němu je tak silná, že vydrží sto let.”
V době našeho rozhovoru, dva týdny před samotným koncertem, Bittová ještě neviděla žádné z úprav jejích písní vytvořené souborem NBE. I přesto je sebejistá: “Mám ráda překvapení, a na zkouškách se uvidí, zda vše funguje či ne.” A co se týče zbytku, nerada se rozvíjí o svých dílech, dokonce ani o své premiéře díla Winds, které napsala pro soubor NBE. “Chtěla bych, aby to bylo překvapení. Nerada mluvím a původu a cílech či záměrech své hudby. Můj život jednoduše je  hudba, nemohu žít bez ní, ale to, co pomocí hudby chci vyjádřit,  to neumím říct. Dávám obecenstvu kus svého života, mých dvou dětí, klid své mysli a jsem ráda, když odcházejí domů a cítí se dobře. A to je to nejpodstatnější”


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | Alternative | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×