obal alba

V hlbinách

Romanika

Pavian Records / 2014
Žánry: world music
PM0082
CD 269 Kč

O ALBU

V hudobnom prevedení sa u Romaniky stretávajú šansónové nálady, pouličný kabaret, iskrivé čardáše, world-ethno music a bujaré pesničky so silnými textami od významnej slovenskej poétky Evy Luky ako aj  zhudobnené Shakespearove sonety a Cigánske romance od Frederica Garcíu Lorcu.
Charizmatická speváčka a gitaristka Ika Kraicová je často prirovnávaná k Szidi Tobias, pani Hane Hegerovej, Radúze alebo Ide Kellarovej, ktorá osobne rozvíjala Ikin vokálny prejav. Silný žensky element v textoch a divoké rytmy vyvažuje hlboký a jazzovo kultivovaný zvuk kontrabasu na ktorý hra Ikin životný partner Roman. Koncom leta roku 2013 nahrali nový album s názvom V HLBINÁCH. Na jeho nahrávanie si pozvali aj hudobných hostí: Ondrej Krajňák-klavír, Mirko Poprádi-saxofón, klarinet, Nikolaj Nikitin-saxofón, Stanko Počaji-gitary, Juraj Raši-perkusie a Snežana Jović-akordeón.
Romanika má na svojom konte 3 štúdiove nahrávky.

Slovenské duo Romanika počítám k největším osobním objevům roku 2010. Uhrančivý, temperamentní a v každém případě nevšední hlas Iky Kraicové upoutá už při prvním kontaktu a lze ho bez zaváhání zařadit do kvalitativní roviny někam mezi Radůzu a Dagmar Voňkovou - s tím, že občas se k nim přidá Hana Hegerová. Výrazný a osobitý projev navíc podporují živelný dojem z širokého žánrového záběru, všudypřítomná procítěnost i schopnost předávat silné emoce. Milenka všetkých je už třetím albem, prozrazuje vyzrálost i interpretační jistotu, nicméně i tentokrát platí, že objevit podobně výjimečnou záležitost není nikdy pozdě. Zpěvačka, která se doprovází na kytaru, a její partner Roman Kraic s kontrabasem jsou sehraná dvojka a celkový dojem je tak samozřejmý a přirozený, že až může překvapit, že texty nejsou autorské, ale pocházejí od dvorní textařky Evy Luky. Přeskakování mezi dryáčnickým folkem, živelným folklorem i šansonově zamyšlenými kavárenskými náladami probíhá stejně suverénně, jako se vynořují a zase mizí prvky romských tradic (Ika prý za objevení svých pěveckých schopností vděčí Idě Kellarové) či latinskoamerických vlivů. Koncertní odevzdání se a posluchačův pocit, že si zpěvačka nenechává rezervy a jde do interpretace po hlavě a se vší silou, se úspěšně podařilo dostat i na nahrávku. Písně dua Romanika jsou nespoutaně divoké i intimně citlivé, nadčasové a zcela nevhodné pro ty, kteří se stydí za své emoce. Albu je snadné zcela propadnout, nechat se jím pohltit. A přesto dvě skladby - jedna energická s hostujícím akordeonem a jedna křehká a zamyšlená, postavená na zvuku klavíru - ukazují další potenciál, otevřenou cestu. Deska, na kterou není nikdy pozdě... Ale to už tu zaznělo.
Autor: Antonín Kocábek
http://m.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/hlasy-co-lamaji-skaly-ze-stepi-i-slovenskeho-podhuri_194978.html

Na labeli Pavian records vychádza ich nový album s názvom V hlbinách.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno