obal alba

La Loba

Romanika Ildikó Kali

Pavian Records / 2018
Žánry: world music
PM113
CD 269 Kč

O ALBU

Slovenský šansón není v Čechách dost dobře známý. Skupina Romanika je výborným atributem této kategorie. Představuje vše, čím má být šansón naplněn - příběhy, vášní, city, niterní výpovědí. Nové album přináší 11 písniček s charakteristickým zvukem knoflíkové tahací harmoniky (bandoneón) v sestavě komorního šramlu. 

Okrem stálych členov skupiny Romanika Romana Kraica (kontrabas) a Martina Chovanca (akordeón, bandoneón) sa na nahrávaní podieľali hudobní hostia Peter Solárik (bicie), Stanislav Počaji (gitary), Marcel Comendant (cimbal), Marta Topferová (cuatro), Michal Vavro (gitara), Radoslav Gajdoš (sopránsaxofón),  Stanislav Palúch (husle, oktávové husle, mandolína, klavír, klávesy).

Skladby:

1. Baubo
2. Brat a sestra
3. Divoška
4. Drahokam
5. Krajina obyčaj
6. La Loba
7. Mesiac nad Nílom
8. Motýlia žena
9. Nočná láska
10. Žaba
11. Žitko

Rok vydání: 2018

V poradí piate album speváčky a hudobníčky Ildikó Kraicovej a jej spoluhráčov zo skupiny Romanika. Obsahuje celkom 11 piesní, z toho sedem sú úplne novinky, ktoré nezazneli ešte ani na koncertoch skupiny. Okrem stálych členov skupiny sa na nahrávaní podieľali viacerí hostia (Peter Solárik, Stanislav Počaji, Marcel Comendant a ďalší), produkciu, réžiu, editáciu a mix zrealizoval huslista Stanislav Palúch.    

Nové album slovenské Romanikypředstavuje pro tuto kapelu určitou křižovatku. Více než dříve jde o propracovaný studiový projekt, ze kterého se však naštěstí nevytratila koncertní živost. Zatímco v minulosti byla Romanika duem manželů Ildikó a Romana Kraicových (zpěv, resp. kontrabas) doplněným hosty, novinka se tváří jako sólové album Ildikó, kterou doprovází studiová skupina. Roman je její součástí, ale prakticky od počátečních taktů první písně Baubo na sebe strhává pozornost především akordeonista Martin Chovanec. Základ sestavy – vedle dalších hudebníků – dále tvoří kytarista Stanislav Počaji, bubeník Peter Solárik a houslista Stanislav Palúch, který album produkoval a měl na starosti i zvuk.

Album La Loba je roztančené, rytmická složka často zdánlivě vítězí nad složkou melodickou, dokonce i zpěv Ildikó se často tváří jako deklamativní, rytmický nástroj. I proto je důležitá role Palúchových houslí, které spolu s akordeonem působí jako melodický tmel. Díky zvoleným výrazovým prostředkům se album pohybuje především v širokém areálu vymezeném pouze velmi přibližně termíny jako šanson, tango, latina a flamenco. Cuatro v rukou Marty Töpferové sice rozhýbá píseň Divoška, ale ohlas jihoamerických písní je vzdáleně patrný i v titulní La Loba, v níž naprogramované bicí (Stano Palúch) působí naprosto organicky. Fúze jazzu a středoevropské lidové hudby se pak ozve v závěrečném Žitku, v němž Marcel Comendant a Peter Solárik předvedou souhru, jakou v jejich podání známe například z kapely Bashavel, zde samozřejmě s nezastupitelnou výpomocí kontrabasisty Romana Kraice.

Album na rozdíl od starších nahrávek Romaniky nevznikalo živě ve studiu. Nahrávaly se postupně jednotlivé nástroje s cílem dosáhnout co nejlepšího studiového zvuku. Že se to povedlo, dokládá například píseň Nočná láska, v níž bubnování na vázu ve spojení s hlubokým ženským hlasem a s elektrickou kytarou zní opravdu skvostně.

Pavian Records, 2018, 42:37

UNI - Milan Tesař

https://www.magazinuni.cz/hudba/ildiko-kaliromanika-la-loba/

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×