Mark Lanegan

je americký rockový hudebník, zpěvák a autor písní. Svou hudební kariéru zahájil v 80. letech ve skupině Screaming Trees, která bývá většinou řazena do stylu grunge. Již v době svého působení ve skupině vydal Lanegan také své první sólové nahrávky. Po rozpadu Screaming Trees se na čas stal hostujícím členem skupiny Queens of the Stone Age. V posledním několika letech se věnoval především spolupráci s rozličnými hudebníky a projekty. Mimo jiné natočil tři nahrávky se skotskou zpěvačkou a cellistkou Isobel Campbellovou, dvě alba s britskými Soulsavers a se svým přítelem Gregem Dullim nahráli debut jejich projektu The Gutter Twins.

Zpívá nezaměnitelným barytonem, který si vysloužil přirovnání například k Tomu Waitsovi. Recenzent serveru Pitchfork Media o něm napsal, že jeho hlas „škrábe jako třídenní strniště, avšak je tak plný a ohebný jako měkká kůže“

The Winding Sheet (1990)

Whiskey for the Holy Ghost (1994)

Scraps at Midnight (1998)

I'll Take Care of You (1999)

Field Songs (2001)

Here Comes That Weird Chill (EP, 2003)

Bubblegum (2004)

Blues Funeral (2012)

Dark Mark Does Christmas 2012 (EP, 2012)

Imitations (2013)

Has God Seen My Shadow? An Anthology 1989-2011 (2014)

Phantom Radio (2014)

Hudbě se začal věnovat v 80. letech, kdy spolu s Gary Lee Connerem, Van Connerem a Markem Pickerelem dali dohromady skupinu Screaming Trees (Křičící stromy), se kterou vydali dohromady sedm alb, mimo jiné i Sweet Oblivion z roku 1992 nebo Dust (1996). Screaming Trees byli většinou řazeni do škatulky grunge, s čímž ne každý souhlasil. Například časopis Mojo jejich styl popsal jako „mystický hard rock s masivní rytmikou“. V roce 1998 v rozhovoru pro časopis No Depression se vyjádřil k tomu, co pro něj setkání s bratry Connerovými a založení skupiny znamenalo: „Je to sice fráze a ne zrovna nejbystřejší, ale vím, že nebýt Screaming Trees, asi bych tu nebyl. Lee Conner (kytarista Trees) mě naučil zpívat, notu od noty. Ve dvaceti jsem neměl střechu nad hlavou, za sebou první oplétačky se zákonem, byl jsem zrovna venku z vězení a tihle kluci chodili do církevní školy a mluvili slušně. Zařídili mi bydlení a práci, vymáhání nesplácených elektrospotřebičů. Nemyslím si, že bych se býval dal na hudbu. Nedocházelo mi, že hudba se mnou byla celý život. Vždycky jsem měl takový pocit, že ve mně něco je. Když jsem objevil, že to je hudba, byla to opravdu úleva. Stejně tak jako mít tyhle kluky, kteří se mnou z nějakého důvodu chtěli být.“ V době působení ve skupině zahájil také svoji sólovou kariéru.

V roce 2000 se Screaming Trees po delším období nečinnosti rozešli a přestože se stal načas stálým členem Queens of the Stone Age, nadále spolupracoval i s jinými umělci, např. Melissou Auf der Maur, Martinou Topley Bird, či skupinami Creature with the Atom Brain a The Twilight Singers svého přítele Grega Dulliho, se kterým od roku 2003 spolupracoval v rámci The Gutter Twins. Queens of the Stone Age v roce 2005 opustil. Výrazně se podílel na dvou nahrávkách elektronického dua Soulsavers a třech albech Isobel Campbellové, bývalé zpěvačky a cellistky skupiny Belle and Sebastian. Jeho další sólové studiové album Bubblegum vyšlo v roce 2004. Spolu s Gregem Dullim se dělí o sólový zpěv v rockové skupině Gutter Twins, která vydala svůj dlouho očekávaný debut Saturnalia v roce 2008 v nakladatelství Sub Pop. Na jeho podporu Gutter Twins následně více než rok koncertovali, v hlasité elektrické i tišší akustické podobě. Lanegan se také průběžně účastnil turné k aktuálním nahrávkám Soulsavers a Isobell Campbell. Na jaře 2010 se po několika letech vydal na akustické turné. Další sólové album Blues Funeral vyšlo v únoru 2012. V květnu 2013 pak byla vydána nahrávka Black Pudding, jeho spolupráce s britským hudebníkem Dukem Garwoodem.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×