Gipsy.cz

Jako první česká skupina vystoupili Gipsy.cz v létě 2007 na legendárním festivalu v Glastonbury. Videoklip Romano Hip Hop skupiny Gipsy.cz se probojoval až do hitparády evropské MTV World Chart Express. Je držitelem ceny Anděl za rok 2006 v kategorii objev roku a nově také ceny ALMA 2007 v kategorii world music. Kapela získala cenu hudebního časopisu Filter pro nejlepší koncertní kapelu roku 2007. Jako první z ČR se také probojovali do první desítky WMCE charts. V loňském roce se stal frontman kapely Gipsy ambasadorem kampaně EU Evropského roku rovných příležitostí. Za debutové album Romano Hip Hop obdržela kapela „zlatou desku“ za 10 tis. prodaných nosičů.

Samostatnou kapitolou je pak umístění skladeb z alba Romano Hip Hop na různé kompilace. K nejvýraznějším úspěchům patří právě skladba Jednou na kompilaci Gypsy Groove od slavného labelu Putumayo. Následuje kompilace Balkanica (Feel Good Productions), Romano Hip Hop na Gypsy Beats And Balkan Bangers sestavené producentem a DJem Russ Jonesem (Atlantic Jaxx Recordings), dále na BALKAN CLUB NIGHT (Clubstar GmbH & Co), DRUGA GODBA 08 (Drugba). Tajsa na kompilaci k festivalu Music Meeting a sampler italského časopisu World Music Magazine. CD Romano Hip Hop je možné zakoupit on-line či stáhnout v MP3 na http://www.indies.eu/alba/10/romano-hip-hop/. Kapela má za sebou úspěšné vystoupení na legendárním festivalu taneční hudby Bestival na Isle of Wight, turné po Jižní Koreji a jako jediný hudební soubor vystupovala na závěrečných akcích Evropského roku rovných příležitostí v Lisabonu a Bruselu.

V čele kapely stojí romský rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let. Na housle hraje a zpívá spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička (známý z někdejších Deep Sweden či Álom). Dalšími členy kapely jsou kontrabasista Jan Surmaj a kytarista a akordeonista Petr Surmaj. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie.

 

Vojta „Béla“ Lavička – nejzkušenější člen kapely Gipsy.cz, a to nejen věkem (33), ale i hudební praxí. Vojta až do patnácti let hrál pouze klasickou hudbu, poté se stal primášem moravského folklorního souboru Rosénka. V roce 1992 spoluzaložil romskou redakci Českého rozhlasu, později moderoval televizní pořady Romale, Prima jízda, Rozhovory a Velký vůz. „Béla“ je autorem hudby k šestidílnému dokumentárnímu cyklu „Obrázky z dějin Romů“ a k divadelním představením divadla Říše loutek „O Mariule“ a cirkusu Continuo. Navíc složil titulní píseň filmu Deník šílené manželky, v kterém si zahrál jednu z hlavních rolí. V druhé polovině devadesátých let založil na české hudební etnoscéně známou skupinu Álom, dva roky působil v alternativní kapele Deep Sweeden. Poté založil romské hudební skupiny Do konce a Bench Band, z kterých se rekrutuje většina nynějších členů skupiny Bengas. V současnosti kromě Gipsy.cz hraje i s rodinným triem Surmajů (Jan st., Jan ml. a Petr) v kapele Banda.cz.

Jan „Rotvajler“ Surmaj – starší z bratrské dvojice působící v Gipsy.cz. Jan pochází z tradiční romské muzikantské rodiny hrající na špičkové úrovni již po několik generací. Od dětství zkoušel různé hudební nástroje, nakonec mu v rukou zůstal kontrabas. Během několika málo let se Honza stal jedním z nejlepších kontrabasistů, kteří hrají romskou lidovou hudbu. Během své krátké muzikantské kariéry – Honzovi je teprve třiadvacet let – hrál např. v kapele primáše Mirka Kaleji, což je ve svém oboru špičkové hudební uskupení, v kterém si „Rotvajler“ zahrál i s Filipem Taragošem, virtuózním cimbalistou. Krátce působil i v kapele Milana „Bingače“ Demetera, bývalého člena známé skupiny Bengas. Od března 2006 se stal členem skupiny Gipsy.cz, kterou obohatil nejen svými originálními rytmickými finesami, ale i svérázným humorem. Kromě Gipsy.cz hraje Honza i ve „spřátelené“ kapele Banda.cz

Petr „Durman“ Surmaj – nejmladší člen Gipsy.cz. Tento teprve osmnáctiletý hudebník pochází stejně jako jeho bratr Jan z muzikantské rodiny Surmajovců. Pokud bychom měli Petra charakterizovat jedním slovem, bezpochyby by jím bylo multiinstrumentalista. Posuďte sami. „Durman“ ve svých letech hraje velmi dobře na: housle, violu, kontrabas, perkuse, kytaru, klavír, akordeon a klarinet. A to jsme zapomněli na bicí nástroje, které studuje soukromě u velké jazzové osobnosti a dnes již legendy prof. Žižky. Petr svoji muzikantskou kariéru začal podobně jako Honza v rodinné kapele, poté působil v různých dětských a mládežnických orchestrech, jako host si zahrál na několika koncertech i desce populární romské skupiny Bengas. Stejně jako Honza působí i v kapele Banda.cz

ZBOŽÍ (18)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×