Dubioza Kolektiv

Prvotním důvodem pro založení Dubioza Kolektiv byla potřeba mluvit veřejně o problémech bosenské společnosti a také říct světu, že život na Balkáně nejsou jen filmy Emira Kusturici a mediálně uhlazené tiskové zprávy Evropské unie. Pochopitelně se většina jejich textů točí kolem témat porozumění a tolerance, spolu s tvrdou kritikou nacionalismu, korupce a bezpráví. To, co těmto textům dává váhu, je jejich vlastní každodenní zkušenost.

Když v Bosně začala válka, bylo všem jejím členům mezi 11 - 15 lety, žili v obležení a neměli na vybranou...
Museli přenášet tisíce litrů vody na dlouhé vzdálenosti a přitom nevěděli, která kulka nebo granát ukončí jejich, cestu nebo cestu někoho z jejich blízkých. Ale také zkoušeli po sklepech, organizovali výstavy a koncerty, (pokud právě šel proud) a udržovali tak sebe i ostatní v odporu proti válce. Ta válka je navždy změnila.
Nemůžete čekat, že kapela s takovými zkušenostmi bude hrát jako všechny ostatní...

Dubioza Kolektiv jsou známi tím, že žijí tím, o čem zpívají. Před bosenskými volbami v roce 2006 nahráli píseň Dosta!, věnovanou občanskému hnutí „Dosta“ a na jeho podporu zorganizovali velkou kampaň. Koncert k vydání alba „Firma Illegal“ s masivními protesty proti všudypřítomné korupci politiků proběhl přímo před bosenským parlamentem a s obrovskou mediální odezvou. Před volbami v roce 2010 se znovu angažovali za změny ve stojatých bosenských poměrech a vyzývali především mladé lidi, aby šli k volbám. S tím bylo spojeno vydání dalšího alba „5 do 12“ (za 5 minut 12) a videoklip ke skladbě „Walter“.
Po 8 letech existence a 5 vydaných albech (s šestým, naplánovaným na léto 2011) se může Dubioza Kolektiv pochlubit výčtem úspěchů, na které by byla hrdá jakákoli kapela: koncerty, které jsou proslulé svou neuvěřitelnou energií, oddaná základna fanoušků po celé Evropě (album „5 do 12“ zaznamenalo během prvních 4 měsíců více než 100.000 stažení), stálý zájem pořadatelů o další vystoupení, nominace na cenu „Independent album of the year 2011“, všimly si jich světová média jako BBC a Time Magazine.

Pokud hledáte mačistické siláky, jejichž motivací jsou peníze a jejich vlastní ego, tak ty tady nenajdete. Dubioza Kolektiv nejsou žádné nablýskané MTV gansta-rap hvězdy, hrající si na drsné hochy, placené z reklam na poslední módu. Zato můžete čekat kapelu, jejíž hudbu a život formovaly válečné zkušenosti, které ale dokázala přetavit do pozitivního poselství, z něhož na vás dýchne závan čerstvého vzduchu. Kapelu, která zní jako žádná jiná na současné scéně.


DUBIOZA KOLEKTIV
Sestava:
- Adis Malicbegović – zpěv, texty
- Almir Hasanbegović – zpěv, texty
- Brano Jakubović – sampler, klávesy, zpěv
- Vedran Mujagić – bass
- Armin Bušatlić – kytara
- Senad Šuta – bicí
- Mario Shevarac – saxofon
- Dragan Jakubović - zvuk


Diskografie:

2004 - "Dubioza kolektiv", LP, Gramofon Rec.
2004 - "Open Wide", EP, Gramofon Rec. // feat. dub poet Benjamin Zephaniah and Mush Khan from Pakistani-
UK band Fun-da-mental,
2006 - "Dubnamite", LP, Gramofon Rec. // feat. Defence and Niköll (Nicolas Cante),
2008 - "Firma ilegal", LP, EKIPA / Menart // feat. Adnan Hamidovic a.k.a. Frenkie („Dosta!“) + Gino Banana
from Kultur Shock ("Stav"),
2010 - "5 do 12", Menart // feat. Saša Lošic Loša (Plavi orkestar) and Macedonian band Superhiks,

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×