Glen Hansard

Wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Glen_Hansard):

 Glen Hansard se narodil a vyrůstal v Ballymunu, chudé dělnické čtvrti Dublinu. Otec se živil jako hlídač parkoviště a matka prodávala u stánku s ovocem. Když se rodině začalo trochu dařit, přestěhovali se do malého domku v lepší části města. Láska k hudbě ho provázela odmalička. Matka mu před spaním zpívávala písně od Leonarda Cohena, jeho strýc hrál na kytaru a daroval Glenovi elektrickou kytaru Fender Telecaster, na kterou hraje Glen dodnes. Ve svých třinácti letech, po rozhovoru s ředitelem, přestal chodit do školy a začal si vydělávat hraním v dublinských ulicích. Vedle tradičních irských tradiciónálů a klasických folkových písní postupně začal hrát i své vlastní písně.

V roce 1990 založil kapelu The Frames a zanedlouho si ho vyhlídl Alan Parker, režisér slavných filmů The Wall a Půlnoční expres, a nabídl mu roli v připravovaném filmu The Commitments. Film je dodnes mnohými považován za nejlepší irský muzikál. Tímto snímkem se sice dostal do šiřšího podvědomi, opravdovou odezvu mu ale přinesla až pátá studiová deska, For The Birds, díky které se The Frames stali hvězdami v domovském Irsku a začalo se o nich mluvit i v Evropě. Díky této slávě, zatím pouze v kruzích hudebních nadšenců, se Glenovi splnil sen, když se mohl setkat a zazpívat si se svými vzory, Bobem Dylanem a Vanem Morrisonem. Spolupracoval také s řadou irských umělců jako jsou Damien Rice, Mic Christopher, Nina Hynes, Mark Geary, Josh Ritter nebo kapela Interference.

Do České republiky Glen Hansard zavítal v roce 2001, kdy zde odehrál tři koncerty v Praze. Od té doby se do České republiky sám i s kapelou The Frames v různých intervalech vrací. Ve stejném roce skupina odehrála koncert na hudebním festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí. Zde poznal Markétu Irglovou, talentovou mladou klavíristku. S Markétou, která je v současné době i jeho partnerkou, začal nejdříve vystupovat na koncertech, později spolu natočili desku The Swell Season a v roce 2006 natočili film Once, díky kterému se masově proslavili po celém světě.

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Glen_Hansard

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×