KanibaLOVE - Karel Souček - www.golias.cz


obal alba

Prohrála v kartách

KanibaLOVE (2CD)
Dostupné varianty
CD 150 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč

Pražská kapela Prohrála v kartách se svému říznému bigbeatu věnuje již více než dvanáct let, ale elán, nasazení a mladický zápal by jí mohla závidět leckterá začínající partička. Do své muziky dává všechno, moc nekalkuluje, jde do ní naplno, o čemž svědčí i novinkové dvojalbum s vtipným názvem KanibaLOVE. Svěží nahrávka plná chytlavých hitů.
    První CD, které vyšlo i jako příloha časopisu Reflex, nabízí deset nových skladeb. Ty se opět pohybují mezi rockem, popem a punkem. Některé (Dva a půlměsíc, Kde se dneska srdce vylejvá, Kousky s tebou, Na pokračování...) mají blíže k melodickému pop rocku, jiné (KanibaLOVE, Čertův posel, Milada) zase k syrovějšímu punk rocku.
    Společné mají silné, ale ne přímočaré melodie (šance pro opakované poslechy), dobře vystavěné a dravé refrény, proměnlivé rytmy, drive, spád a nápaditou gradaci. S aranžemi se muzikanti moc nemažou, důležitá je až punková energie, atmosféra a vyznění písně.    
      Nástrojové obsazení tvoří dominantní kytary, basa, bicí a klávesy. Úplně si vystačí, jen zvuky Jana Šmejkala a saxofon Rudy Riga dochucují několik skladeb. Na syrovosti a spontánnosti nahrávky je znát, že ve studiu všichni nahrávali dohromady, skoro živák tedy. Nezaměnitelný, zastřený vokál frontmana Filipa Horáčka pak ještě ve sborech podporují Canny a Olinka z formace Obří broskev.
     Převážně Horáčkovy texty na více poslechů jsou plné představ, pocitů a obrazů. Zachycují různé pohledy na lásku vášnivou i bezbrannou, život muzikantů nebo hledání. Jsou plné poetických obrazů („Vezmu všechno z tebe do dlaní“), ale i mrazivých veršů. Z písně Milada, inspirované posledními dopisy Milady Horákové, naskakuje husí kůže. Stejně jako z Na pokračování... („Na černý zlý a hodný bílý/potom zase rozpočítaj nás“).
    Druhé CD obsahuje čtyři skladby, které se na první disk nevešly. Ale pozor, žádný odpad. Hlavně svérázná pocta Praze Matka měst či punková vypalovačka Mikrofón představují další tutové hity.
   Další bonusová část nabízí tři coververze slavných tuzemských hitů. Prohrála v kartách v nich umí být s nadhledem punková (Hrdinové nové fronty), undergroundová (Plastic People of the Universe), i když při vší úctě k Horáčkově vokálu v Magických nocích Mejlovi naléhavosti nedosahuje, i romanticky popová (nejvydařenější cover Ráchel od Oceánu). Na samý závěr si pak kapela schovala dva remixy, jeden klasicky elektronický, druhý objevně folklorní. Zlatá tečka za hodně našlápnutou deskou.

Hodnocení: 4 hvězdičky – zkušení rockeři s mladistvým elánem

Karel Souček


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×