Super taranta! - Karel Souček - www.golias.cz


obal alba

Gogol Bordello

Super Taranta!
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 199 Kč

Gogol Bordello. Neznám mnoho jiných kapel, jejichž název by tak věrně odpovídal produkované muzice. Této multinárodnostní, multikulturní a multižánrové skupině sedí jako ulitý. Je v ní totiž Gogol i bordel. Z Gogola mají hloubku, široký záběr, místy potlačovanou melancholii a nostalgii, upřímnost, z bordelu pak temperament, autenticitu, živelnost, kabaret.
     Formace kolem ukrajinsko-amerického frontmana Eugena Hütze nyní v licenci Indies Scope Records vydává novinku Super Taranta!. A opět je to klasický nářez plný neuvěřitelné energie, zběsilosti a anarchie. Pekelná jízda, která strhne všechno a všechny. Bomba, která vybuchuje v každé písničce.
     Název Super Taranta! představuje pohled kapely na tarantelu, rituální hudbu z Itálie. „Viděl jsem v Toskánsku obraz, na kterém je žena v křečích a muž hrající na housle. Nahýbá se nad ženu a hraje, aby ji dostal z hysterického záchvatu, aby ji dostal do transu a vyhnal její démony. Bylo to mystické, sexuální, až obscénní – přesně to, co charakterizuje Gogol Bordello,“ říká Hütz. Lépe to vystihnout nelze.
     Již úvodní Hützovo hřímání, které plynule přechází v syrovou, neučesanou, strhující muziku, naznačuje atmosféru celého alba. Titulní Ultimate totiž mění rytmy i melodie, od undergroundu se pohybuje k tvrdému metalu, od ruské dumky ke zběsilému punku. Náležitě vygradovaná je následující Wonderlust King, míchající nástroje i styly. Harmonika jde přes housle, do toho kytary, bubny, přesto nesmírně harmonické a melodické.
     Zina-Marina je tvrdší, syrovější, houpavější Supertheory Of Supereverything ovládá harmonika, Harem In Tuscany staví na údernosti a průraznosti. Dub The Frequncies Of Love má až hymnický rozměr, následující My Strange Uncles From Abroad a Tribal Connection ovládá nápaditá hravost a melodičnost. V nespoutanou bouři opět přechází Forces Of Victory. Hromy, blesky, průtrž mračen. Stejně jako vrcholy nahrávky American Wedding a Super Taranta! Bonusový remix Gipsyho.cz neruší, je stejně svobodný a otevřený jako hudba gipsy punkové úderky Gogol Bordello.
     Punk, metal, rock, etnická hudba, reggae, balkánský folklór, cikánská hudba. Ze všech těchto zdrojů Gogol Bordello čerpá a přetváří je do originálního, strhujícího, nevypočitatelného soundu. Kapela se raduje ze života a její fanoušci také.

 

Hodnocení: 5 hvězdiček – hromy, blesky a pekelná jízda

 

 


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno