obal alba

Jaro Peklo Podzim Zima (DVD)

Už Jsme Doma

Indies MG / 2011
Žánry: alternative, rock
MAM840
DVD 199 Kč

O ALBU

DVD obsahuje film Jaro Peklo Podzim Zima a spoustu bonusů, celkem téměř tři a půl hodiny. Film Václava Kučery vznikl v roce 1994 pro Českou televizi. Je to hraný dokument o pochybách člověka, který uprostřed chaosu a „božích podrazů“ neví, co se svým talentem.
Na scénáři spolupracovali Pavel Rajčan, Václav Kučera a Martin Velíšek. Kamera Marek Jícha. Samotný název filmu vymyslel Miroslav Wanek. Významnou část filmu tvoří hudba, kterou nahrála skupina Už jsme doma ve studiu České televize pod dohledem dnes již zesnulého zvukového mistra pana Šimáka a také tehdy dvorního zvukaře skupiny Ladislava Veselého. Hudbu složil Miroslav Wanek o Vánocích 2004 v Braníku ve spolupráci s Jindřichem Dolanským. Hudba vyšla i samostatně na stejnojmenném CD ve vlastním nákladu.

BONUSY
Teplice na talíři – dokumentární film Václava Kučery z roku 1992, který tvořil část hudebního pořadu Bago, mapuje první období skupiny Už jsme doma, především na pozadí Teplic a vzniku tzv. teplické punkové scény. Film nás provází od zkušebny v Braníku přes Staroměstské náměstí, kde Už jsme doma hráli na koncertě pro Kurdy, až do městečka Dubí u Teplic, kde byla původní zkušebna jak Už jsme doma, tak především jejích předchůdců – skupiny FPB. Druhá část filmu nás zavede do zdevastovaných Krušných hor a neméně zdevastovaných Teplic, kde z vydrancovaného kostela, vznikla později diskotéka. V tomto kostele došlo k vytvoření živého obrazu „Večeře páně“ od Martina Velíška., kdy asi 50 nahých stolovníků hoduje u gumové hostiny. Závěr filmu nás zavede do bývalého ateliéru Martina Velíška, kde je možné shlédnout jak jeho malířské výtvory, tak několik objektů ze skla, což je původní Velíškova profese. Filmem částečně provází hlas Davida Vávry.
Hollywood, 1993 – videoklip Václava Kučery, vznikl pro fimru BMG, která v roce 1993 vydala stejnojmenné album. Ve filmu se kromě Už jsme doma objeví i dva vynikající tanečníci, Karel Vaněk a Eva Černá. Eva Černá bohužel před nedávnem zemřela a toto první vydání klipu je věnováno její památce.
Rockfest 1987 – část záznamu koncertu z pražského Paláce kultury (dnes Kongresové cestrum) ze dne 26. dubna 1987. Koncert uzavíral festival a tak se do foyer paláce nahrnuly veškeré davy ze všech přilehlých sálů a atmosféra byla skutečně velkolepá, obzvlášť při skladbě Ámen. Fakt, že se v Paláci kultury mohl konat takovýto koncert (ovšem hlavně díky Lence Zogatové a Josefu Vlčkovi), dával všem zůčastněným silný pocit naděje na lepší časy. Jedná se nejstaší dochovaný záznam druhé sestavy UJD (Wanek, Dolanský, Hanzlík a Horváth) – je to také jediný video záznam se zesnulým Julou Horváthem, jehož památce je na tomto DVD věnován.
Paradise Lounge, San Francisco, USA, 1992 – hned v roce 1992 vyjeli UJD do zámoří. Tato první cesta nebyla ještě regulérním turné, ale i tak bylo odehráno 10 koncertů na západním pobřeží a jeden dokonce v Mexiku. Část záznamu, publikovaného na tomto DVD, pochází z koncertu ve známém klubu Paradise Lounge v San Fransisku, kde později UJD často opět vystupovali, zde se seznámili s Jello Biafrou z Dead Kennedys nebo s Petrem Albinem z kapely Big Brother & The Holding Company.
V tomto období došlo také k prvnímu sertkání se skupinou The Residents, které později vyústilo ve spolupráci na Freak Show a dlouholeté přátelství.
Nahrávka ze 12.6.1992 se dochovala pouze na VHS a tomu odpovídá i kvalita (jako ostatně všech koncertních bonusů na tomto DVD), nicméně je to dokument důležitého období UJD jak personálně, tak jako předzvěst mnoholetého a mnohočetného koncertování na území USA a Kanady, které trvá dodnes.

Petynka, Praha, 1994 – záznam části koncertu z pražského klubu „Na Petynce“, dnes už neexistujícího. Petynka byla pro UJD velmi důležitým místem, byla zde např. premiéra první rozsáhlejší skladby v repertoáru UJD, Uprostřed slov, a před Deltou to pro UJD byl v podstatě domovský klub. Video z tohoto koncertu ze dne 28.6. 1994 zaznamenal dr. Otto Sepl a mezi bonusy z koncertů má nejlepší zvukovou kvalitu, neboť byl k dispozici i zvukový záznam z mixu. Doba a obsazení koresponduje s natáčením alba Pohádky ze Zapotřebí a koncert je tedy dokumentem, kde se objeví např. Jan Cerha, který v kapele hrál nepříliš dlouho, ale intenzivně. Je např. autorem krásného basového partu ve skladbě Hlína.                                                                                                                      Alkmaar, Holandsko, 1997 – jedná se o ukázku pohybu kapely na evropské scéně a také o video záznam sestavy, která byla rozhodně jednou z nejsilnějších v historii UJD a také tou, která nesla největší tíhu nekonečných zahraničních turné, především v USA, ale také v Evropě a v Čechách. V této sestavě byli – Jindra Dolanský, Honza Čejka, Radek Podveský, Petr Bohm, Miroslav Wanek a Martin Velíšek. Nedílnou součástí skupiny od těch dob je také zvukař Miloš Fišer, cestující s UJD do věršiny zámořských destinací.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 225 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×