obal alba

Plech

Neočekávaný dýchánek

Indies Happy Trails / 2010
Žánry: world music, lo-fi, alternative
MAM648
CD 269 Kč
dočasně nedostupné
MP3bitrate 256-320 kbps 149 Kč

O ALBU

Po dlouhém sedmiletém čekání od minulé nahrávky Plod přichází Neočekávaný dýchánek se svým třetím řadovým albem nazvaným Plech. Obsahuje 14 krátkých písní a jeden remix k tomu. Nahrávce dominuje výrazný vokál zpěvačky Zuzany Hanzlové, která je také výhradní textařkou kapely, a bohaté nástrojové obsazení (rytmika, kytary, mandolína, akordeon, trubka, klarinet, saxofon a další…). Hudební složka se nenásilně posouvá z vod „balkánského revivalu“, kam býval Dýchánek ne vždy oprávněně zařazován, k širšímu nadžánrovému mixu.  Díky mistrům zvuku ze studia 3bees se podařilo docílit delikátního soundu, aniž by se vytratila energie typická pro živé koncerty.  Album bylo slavnostně pokřtěno ve čtvrtek 30. září 2010 na palubě lodi Tajemství za účasti Jardy Svobody a Roberta Škardy z kapely Traband a dalších hostů.
Asi nejvýraznějším prvkem kapelní tvorby je zpěv. Majitelka neskutečně výrazného, ostře sytého hlasu se jmenuje Zuzana Hanzlová a před jejím výkonem řada posluchačů klesla do kolen. Většinu textů si složila sama a určitý osobní prožitek při jejich interpretaci je znát. Za zády jí stojí kapela, za kterou by se nemusel stydět ani Lucifer. Muzikanti hrají jak o život a navazují na tradici balkánských a východně evropských lidových skupin, v žádném případě se ale nejedná o folklór. Občas problesknou prvky židovského klezmeru, častá je pak přítomnost českého hospodského šramlu. Všichni hráči jsou výrazné osobnosti, hrající i v jiných kapelách. Nelze nezmínit především skladatele většiny hudby, neumořitelného akordeonistu a superrychlého kytaristu Michala Šmída.

Tu správnou šťávu dává zvuku dechová sekce v podání Michala Hrozy na klarinet a saxofon a Jana Vydrysky na trubku. Rytmus udržují Petr Kadaník za bicími a Ondřej Tichý na kontrabas. Třešničkami na dortu jsou pak mandolína Jaroslava Richtera a zejména kytary mistra Antonína Hluštíka, který místy až metalovými riffy občas překvapí celou kapelu. V rámci koncertu zazněly snad všechny písně z obou alb a dostalo se i na několik nových či neznámých. Po dvou hodinách opustila pódium zpěvačka /vytratila se v rollingstoneovském duchu, kdy kapela ještě dohrávala píseň a ona již byla nenávratně pryč, takže si neužila zasloužené ovace/, neboť mateřské povinnosti volaly.

Vojda

http://www.freemusic.cz/clanky/3059-neocekavany-dychanek-v-klubu-na-rampe-jablonec-nn.html

„Naše místo vidím někde na půl cesty mezi world music a českou alternativně rockovou tradicí, prostě takový středoevropský šraml « skrýt následující

s dominantními vlivy klezmeru, balkánské hudby a rock’n’rollu,“ prohlásil v roce 2004 v rozhovoru pro časopis Folk & country akordeonista pražské skupiny Neočekávaný dýchánek Michal Šmíd. Kapela vznikla v roce 1992 a od té doby si svou pílí a nápady vybojovala důležité místo na české scéně alterantivní hudby a world music.

V současné době tvoří základní autorskou dvojici v Neočekávaném dýchánku textařka, zpěvačka a flétnistka Zuzana Hanzlová a právě Michal Šmíd, který je autorem většiny hudebních nápadů. Na aranžích se podílejí i ostatní členové kapely: Antonín Hluštík (elektrická kytara), Michal Hroza (klarinet, saxofon), Jan Pydych (bicí, xylofon, scratching), Jaroslav Richter (mandolína), Ondřej Tichý (kontrabas, violoncello, pozoun) a Jan Vondryska (trubka, křídlovka). Na třetím albu Neočekávaného dýchánku, nazvaném Plech, dále jako hosté účinkují Lucie Richterová (viola), Pavel Hloušek (baskytara) a František Holeček (banjo).

CD Plech je nejrockovější a nejenergičtější v dosavadní diskografii skupiny, která se tak z velké části oprostila od vlivů balkánské hudby. V téměř punkové hudbě a v expresivním sólovém zpěvu Zuzany Hanzlové se však neztrácejí ani texty s nenapodobitelnou poetikou. Verše jako „Honem vykopu pořádnou díru / nacpu svý šílenství do chřtánu štírům“ korespondují se smrští tónů i s extravagantními převleky, které skupina používá na svých koncertech. Ne všechny písně Neočekávaného dýchánku však hraničí s dekadencí. Album Plech obsahuje i zajímavě zpracovaná milostná témata, která však opět korespondují s charakterem kapely („Můj milý, můj milý / na mě ze břehu mává / a volá sláva / nebo že se mu něčeho nedostává“).

Skupina album Plech natáčela v lednu 2010 ve studiu 3bees, finální zvukové úpravy proběhly tamtéž v únoru a březnu 2010. CD obsahuje první remix v historii skupiny, píseň V čudu v přepracování mistra zvuku Jakuba Šablonky Novotného. CD vyšlo v úhledném digipackovém obalu v barvě plechu.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music | Lo-fi | Alternative

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×