obal alba

Dreams of Breathing Underwater

Eliza Carthy

Topic Records / 2009
Žánry: folk, world music
TSCD571
CD 379 Kč

O ALBU

Tak jako se čekalo na Elvise, Beatles nebo Hendrixe, aby s tím propánajána už konečně pohnuli a bez předsudků převrátili vzhůru nohama, svého Godota vyhlížel od 90. let také anglický folk, k uzoufání proměněný ve „starý pytel vousaté zatuchlosti“. Pak přišla Eliza Carthy – nebojácné neopeřené mládě mávající smyčcem a zaplašující čas umírání kdysi hrdého anglického folkového muzicírování vzrostlého z tradice. Godotka, nezanášející svět obvyklými manifesty mládí, chrlící jednu ďábelskou nahrávku za druhou. S houslemi pod bradou a hlasem požehnaným Bohem ze všech Bohů největším. Míjela zavedené cesty, ovšem také po nich v klidu chodila způsobem, že se najednou jevily jako úplně nové; vlastně z nich jenom vymetla zatěžkanost tradicionalismem, zalila do pohodlnosti vyjeté koleje a frčela si po nich šťastná, že na tom nic nebylo. Zapříčinila v Anglii revoluci, nevídané folkové povstání a přitom si držela fazonu obyčejné holky. Všichni ji tu proto říkají Princezna anglického folku. A nesouvisí to s tím, že je dcerou vážených tradicionalistů Normy Waterson a Martina Carthy.
Eliza se narodila v roce 1975 ve Scarborough, nedaleko tržnice z písničky, kterou otec naučil Paula Simona. Spočítat ceny, co dostala, je marné. Stejně tak předpokládat, s čím přijde příště. Když na Folkových prázdninách vystoupila čtyři roky nazad se skupinou The Ratcatchers nešlo se dopočítat přídavků. Do rána pak s festivalovými muzikanty hrála a zpívala vzadu za Špitálkem. Mezitím porodila dceru Florence Daisy, v Kristových letech natočila nádherné abum Dreams of Breathing Underwater. "Naše tradice nevymřely, pouze na sebe berou další moderní podobu,“ řekla Eliza.

Seznam skladeb:

1. Follow The Dollar 3:40             
2. Two Tears 4:14               
3. Rows Of Angels 3:12 9              
4. Rosaline 3:44               
5. Mr Magnifico 6:06               
6. Like I Care 3:28              
7. Lavenders 4:19              
8. Little Big Man 5:01              
9. Simple Things 4:22             
10. Hug You Like A Mountain 4:30               
11. Oranges And Seasalt 3:34

Princezna anglického folku

Když v roce 1998 obohatila dvojalbum Red/Rice jazzovým ambientem, rockem, drum’n’bassovým tahem a dokonce zvuky, vzdáleně připomínající pneumatické kladivo, puritánům se rosila čela. Sebevědomě jim vzkázala: „Popmusic se nachází ve strašných cárech. V hitparádách je víc tanečníků než muzikantů, kteří vůbec netuší, co je živá hudba. Malým dětem říkají: dej nám svoje prachy a my ti zazpíváme o smýšleném comicsovém světě, podle tvých představ. To není fér. Chci lidem ukázat jinou cestu, jiné druhy nástrojů. Musí přeci přijít někdo, kdo lidem nabídne emoce, vášnivost a opravdovou hudbu. Existuje naděje, že bych to mohla být já“. Přestože trpí těžkým astma, stačí ji od 90. let v zaníceném tažení málokdo. Žádnou s desek, které natočila, neminulo mezinárodní ocenění. Z tradiční hudby a folku přitom neutíká po liánách samoúčelných experimentů, přesto vším, na co doposud sáhla, boří zažité mýty. Tráví hodně času v archívech, hnána touhou objevit další a další lidovky či zapomenuté autory; dát jim novou podobu, sfouknout z nich prach a zpřístupnit je současnosti. V hluboké úctě a neomylností kam šlápnout. Umí se do nich jako neposedný skřítek zavrtat a přisvítit na zákoutí, kterých si před ní nikdo nevšiml. Nerozpakuje se také zajet na Moravu a zblízka zjistit, co jsou fašanky ve vesnici Komňa a při předávání světových cen World Music Awards, které moderovala, si například zajamovat s argentinským akordeonistou Chango Spasiukem a Afričany.
Na otázku, jestli ji rodičovská legenda ulehčila situaci a pomohla otevřít ty správné dveře, odpověděla: „O tom se obtížně mluví. S matkou a otcem jsem začala hrát v roce 1993, to mně bylo osmnáct, ale vlastně ano, ulehčilo mně to spoustu věcí. Pomohli mně v začátcích, seznámili s mnoha zajímavými lidmi a všude o mně mluvili. Bez nich by to asi fakt bylo těžší. A kdybych se dala na popmusic? Domnívám se, že by mně řekli, ať si dělám co chci. Možná by k tomu otec dodal, že bych mohla být drobet chytřejší“.
S popfolkem si Eliza Carthy zadala na albu Angels&Cigarettes. Dopadlo to na výbornou. V těchto dnech se na to chystá znovu. Na nahrávku Dreams of Breathing Underwater proto všichni netrpělivě čekají. „Vždycky jsem byla užaslá, jak se v anglickém popu může odrážet tradiční písnička, proto jsem šťastná, že jsem na tuhle horkou telefonní linku dostala číslo“.
 

 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno