obal alba

Zep Tepi (2CD)

Andrej Šeban

Slnko Records / 2021
Žánry: alternative, rock
SZ0134
CD 399 Kč

O ALBU

Bizarnosť, asymetria, kino pre uši, výlet do kozmu. Všetky tieto momenty, pocity a zvuky môžete zažiť pri počúvaní nového dvojalbumu Zep Tepi od Andreja Šebana. Oceňovaný hudobník pôsobí na domácej scéne od konca 70. rokov. Fanúšikov aj odbornú verejnosť mnohokrát nadchne, prekvapí, ale aj provokuje dielami, ktoré idú za hranicu očakávaného. Výnimkou nie je ani jeho najnovší, takmer 80-minútový počin. Vypovedá príbeh o tom, akou cestou si Šeban prešiel za posledné roky a kde sa aktuálne nachádza hudobne aj osobnostne.  

“Zep Tepi je staroegyptský výraz pre novú dobu. Páči sa mi zvuk, mágia a tajomstvo tohto slova, a zároveň je album pre mňa symbolom nového obdobia aj preto, že mám za sebou skúsenosť s psychiatrickou liečbou. Takže aj v mojom živote a tvorbe prišla nová doba - Zep Tepi. Tá mi priniesla úplne iný pohľad na komponovanie a samotné nahrávanie. Nepíšem žiadne noty, svoju predstavu o skladbe okamžite realizujem v štúdiu. Inšpiráciou mi je výrok Edgarda Varèseho, ktorý povedal, že hudba budúcnosti bude o voľnom vrstvení nezávislo na sebe idúcich rytmických, melodických a harmonických pásiem. Presne tento spôsob myslenia používam,” otvorene hovorí rešpektovaný gitarista, skladateľ a producent. 

Nahrávka je dostupná ako dvoj-CD a album je rozdelený na štyri časti, resp. strany platne, pričom každá je iná a má vlastný koncept. Všetky vznikli v posledných dvoch rokoch a pokračujú v línii tzv. kina pre uši. Pre Šebana sú jednotlivé skladby akoby krátkymi animovanými filmami alebo aforizmami. Vodítkom k ich uchopeniu a interpretácii môžu (ale aj nemusia) byť prekvapivé názvy skladieb.

 “Koncept ‘kina pre uši’ vychádza z mojej osobnej skúsenosti. Vždy, ked počúvam hudbu, vnútorným zrakom vnímam vizuálne obrazy. Táto vlastnosť sa nazýva synestézia. Predpokladám, že túto danosť má aj mnoho poslucháčov. Stačí si len nájsť čas a priestor na nerušený posluch,” hovorí Šeban, ktorý obrazotvornosť podporuje aj vlastnou maľbou na prednej strane albumu.  

Celý album má zdanlivo bizarnú štruktúru a vyžaduje si počúvanie s otvorenou mysľou. Autor používa prirovnanie k abstraktnému výtvarnému umeniu, ktoré tiež nemožno analyzovať racionálne. Lepší spôsob je vnímať emócie, ktoré v nás dielo vyvoláva. Tie Šebana zaujímajú najviac.  

“Zaujíma ma, ako budú ľudia reagovať. Po pesničkovejšom albume Rock and Roll z Rači budú možno trochu vykoľajení. Ale ako povedal Marián Varga, keď robíš hudbu, robíš to pre imaginárneho poslucháča. Na konci zistíš, že ten imaginárny poslucháč si ty, lebo vtedy, keď dielo vzniká, tam nikto iný nie je. Spolieham sa, že keď počujem, že mi to celé dáva zmysel, že tam nie sú hluché ani nudné miesta, tak sa nájdu ďalší, ktorí to budú počuť podobne.”

Skladby:

CD1

1.    Pokrik

2.    Už sú tu

3.    Mláka

4.    Signál

5.    Z neznáma

6.    Na diskotéke s neznámou drogou

7.    Ráno po

8.    Sempre Pizz

9.    Príchod trúdov

10.    Z detstva

11.    Na schôdzi spoločnosti milovníkov hocijakého jazzu

12.    Sám doma

13.    Zep Tepi

14.    Kamene Dunaja

CD2

15.    Preč sú staré časy

16.    Prepínanie kanálov

17.    Moc tajomstva

18.    Pochod politických elít a ich poskokov

19.    Marketingové tance

20.    Výzva vtákov

21.    Moja pumpa nenafúka tvoje koleso

22.    DZU (Dezorientovani, zraneni a unaveni)

Rok vydání: 2021


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×