obal alba

Maldito Tango

Melingo

P&J Music / 2009
Žánry: world music
MM425009
CD 341 Kč

O ALBU

Evropou táhne událost: bohémský argentinský tangueros Daniel Melingo s vizáží starce, jevištním krokem Charlese Chaplina a skřípavým hlasem Toma Waitse. Nabízí meldito tedy prokleté tango zpívané slangem periférie a hrané na dřevorubeckou pilu. A navzdory očekávání, že nepůjde o žádnou tango selanku, raději se posaďte. Nevydýchali to před vámi už jiní. Bez Melinga by možná nebyli Bajafondo Tango Club, Cristobal Repetto ani Gotan Project. Zatímco geniální bandoneista Astor Piazzollla kdysi tango, smyslnou hudbu bordelů, zpřístupnil klasikům a avantgardistům, Melingo před časem určil směr rockerům. Všichni se mu přitom chtějí podobat, a nikdo na něho nemá. Melingovo nepravděpodobné tango prolnuté gaučovskými rytmy chamame ovšem nemá nic společného s efektní extravagancí, dokazuje pouze co se stane, když se dávné salonní tradice chopí rocker z undergroundu.
Skladatel, punkový básník, producent, hudebník a zpěvák Melingo na albu tango zkroutil, až z něho kape krev. Riskoval raději opovržení, než by ustoupil od nutkání vrátit se do 20.let minulého století -  zlaté éry nesmrtelných hlasů Carlose Gardela, Edmundo Rivery a Roberto Goyeneche – a vytáhnout odsud tango na flám po pařížských kabaretech. K ránu se odsud potom ozývá Melingův bizarně nepředvídatelný hlas, absorbující nejvypjatější okamžiky Waitsova skřehotání, urputnou dramatičnost Nicka Cavea, lascivní provokaterství Serge Gainsbourga a strašidelnost Vinicio Capossely. U hudby si pak představte podium, na němž stojí jeho kapela Los Ramones Del Tango s kontrabasem, bandoneonem, kytarou a houslemi Javiera Casalla od Bajafondo, slyšíme také vibrafon s pozounem a Melingův klarinet, který teatrálně hází k nohám dam a místo něho spustí na kazoo nebo pilu. Melingo po celou dobu pak připomíná herce, sarkastického komika s neodolatelnou mimikou a teatrálními gesty: botu používá jako telefon, sjede pomyslnou kokainovou lajnu a do publika tajemně prohlásí:“Tango, příteli, to jsou drogy, ženy, koňské dostihy a whisky“.
Na tom koncertě jste asi chyběli, album, i když studiové, přesto berte za takřka stoprocentní náhradu. Stačí zavřítt oči. Návdavkem se vám dostane cvrlikání ptáků na úvod výtečné chamame skladby Julepe En La Tierra s dvojicí akordeonistů Rudy a Nini Flores. Tím výčet hostů nekončí: starodávné ploužení po parketě A Lo Magdalena zpestří vysoký hlas Cristobala Repetto, toho, o němž se říká, že „spokl starý gramofon i s troubou“ a do studia si zaskočila také další hvězda současného tanga: klavírista a zpěvák Juan Carlos Caceres.
Jedná se o první Melingův mezinárodní počin v péči labelu Mañana založeném Eduardem Makaroffem od Gotan Project. Vizitku chlapa co prošel argentinskou vojenskou diktaturou s průkopnickými rockovými kapelami Los Abuelos De La Nada a Los Twist, žil v Brazílii, kde spolupracoval s Miltonem Nascimento, přestěhoval se do Španělska, nechal si narůst dready, ve studiu Phila Manzenery natáčel hudbu pro Almodovarovy filmy a zajímal se o acid jazz, aby se nakonec vrátil do Buenos Aires k životní lásce tangu, „jediném způsobu jak zatracenýmu světu připomenout, že jsem se ještě nezbláznil“.
A teď ho máme tuláka nazpět. Vypravěče melanchonických příběhů v nepřenosném  slangu „lunfardo“, pravém jazyce tanga. Nemusíte mu vedle španělštiny ani rozumět abyste se některých raději vzdali - například závěrečné litanie Eco Il Mondo, se zvukem pod nehty zalézajících houslí, plačícího klarinetu a umíráčku vyzváněném strunami kontrabasu. Všude kolem prší, ptáci nepřestávají řvát, předměstí se s prvními projíždějícími auty probouzí a vás nenapadá nic jiného, než se někde zhoupnout.
Jose Luis Borges jednou prohlásil: “Tango je hudba, co si vámi udělá co si jen zamane“. U Melinga je tomu přesně naopak.

Skladby: 

01 En un bondi color humo  
02 Julepe en la tierra  
03 A lo Magdalena  
04 Se igual  
05 Fabriquera 
06 Luisito  
07 Cha digo  
08 Pequeńo paria  
09 Montmartre de hoy  
10 Cuando la tarde se inclina 
11 Eco il mondo


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×