obal alba

Rebel woman

Chiwoniso

P&J Music / 2009
Žánry: world music
CMBCD08
CD 341 Kč

O ALBU

Nejde o povolání do zbraně z časů boje za nezávislost, jakkoliv k tomu text úvodní skladby o ženách války svádí, rebelka Chiwoniso nás zve především na divoký taneční večírek, kde se ovšem namísto pamlsků podává reálný obraz zpustošeného Zimbabwe. „Jsem jako zrcadlo, zpívám o tom, co vidím,“říká ohnivá zpěvačka a hráčka na mbiru, starobylou drnkací skříňku, kterou nám představila Zuzana Novak. Mbira je nezbytnou součástí tradičních duchovních obřadů národa Shona, co pomáhají spojovat s duchy předků, léčit, povzbuzovat a učit chápat okolní svět. V současné Zimbabwe to jde sice těžko a v kontrastu s děsivou situací této bývalé obilnice Afriky, totálně rozvrácené diktátorem Mugabem, působí hudba z pohledu Evropana infekčně optimisticky, připomíná vroucí afrofunkový kotel před vybuchnutím; až tolik Chiwoniso s mbirou svádí k bezhlavě hypnotickému tanci – letitému zimbabwskému léku na mizérii.
Rozpory mezi elegancí afropopu a balancovaním na pomezí intuitivní syrovosti Chiwoniso neřeší, coby takřka výhradní autorka upřednostňuje údernost a podle toho k jednotlivým skladbám přistupuje.
Vzdává tu hold hvězdým písničkářským krajanům – disidentovi Thomasi Mapfumovi a rytmicky neodolatelnému Oliverovi Mtukudzimu (koneckonců jeho letitý bubeník Sam Mataure ovládl všechny skladby) – i jihoafrickému regionu: mezi hosty najdeme i veteránského kytaristu Louis Mhlanga (King Sunny Ade, Hugh Masekela). Na doporučení producenta Keitha Farquharsona přišli vypomoc také „členové rodiny labelu Cumbancha“: Ivan Duran, držitel ceny WOMEXU za zachranu hudby z Belize, klávesák Charles Eller a bubeník Rony Irwyn z Idan Raichel Project. Nehledejte v tom nějakou producentskou libustku, ani snahu Chiwoniso rozběhnout se naproti manistreamovým posluchačům, zkrátka má svou představu o moderním zvuku a dalekosáhlé zkušenosti. Narodila se ve Washingtonu ve významné hudební rodině, mládí prožila s Jamesem Brownem, Arethou Franklin, Mozartem nebo Rolling Stones, vystupovala s hip hopovou kapelou A Peace Ebony a coby bývalá manželka zimbabwského rastamana Andy Browna uměla skladby solidně rozhoupat do reggae. Má za sebou také spolupráci s Mari Boine, Sinéad O´Connor, Salifem Keitou nebo Habibem Koitém, tedy žádná vyjukaná africká holka, ale matadorka, co na tom, že alby šetřící – tohle je po dlouhé době teprve třetí, co natočila.
Pracovala naněm celé tři roky a když v Zimbabwe představila několik skladeb, především Matotsi, bědující nad situací v „zemi zlodějů“, zatkla ji policie. „Nechte nás být šťastný, nechte nás tančit,“ vzkázala Mugabemu než z obavy o život odjela do Spojených Států.
Rebel Woman, katapultující se okamžitě na první místo evropského žebříčku world music, je odvážné a určitě nejlepší nahrávka Chiwoniso, věřící, že hudba může spasit svět, tedy i její zemi.

Skladby: 

1) Vanorapa
2) Matsotsi
3) Gomo
4) Nguva Ye Kufara
5) Kurima
6) Listen To The Breeze
7) Wakashinga
8) Irobukario
9) Paramuro
10) Nerudo
11) Only One World
12) Rebel Woman


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×