obal alba

Koleda

Tomáš Kočko & Orchestr

Indies Scope / 2009
Žánry: ethno, folk, world music, vánoční hudba
MAM453
CD 189 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

 Album složené z koled oproštěných od všech komerčních pozlátek a pojaté s pokorou. 

Původní svátky zimního slunovratu jsou v těsné blízkosti katolických Vánoc. Obě tradice jsou součástí našich dějin a o prolínání těchto dvou tradic je nová deska Tomáše Kočka & Orchestru. Držitel ceny „Anděl“ v kategorii world music za svoje poslední album Poplór se svým  Orchestrem tentokrát připravil tematické album a které obsahuje koledy známe, méně známé či autorské, ale vždy z aranžovanné citlivě a s nadhledem.


Album s názvem Koleda, připravoval Tomáš Kočko delší dobu. „ Koledy jsou vždy prubířským kamenem vkusu a muzikantské pokory. Je spousta desek tzv. „Vánočních“ , které jsou prostě k neuvěření...,  a to i od schopných či uznávaných muzikantů.  A tak to beru jako výzvu. Třeba si na nich vylámu zuby, ale zkusit jsem to chtěl...“  Výsledkem je sbírka jedenácti skladeb, která obsahuje aranže známých moravských lidových koled (Den přeslavný, Teče vodička, atd.) ale i autorské písně Tomáše Kočka (Kračún, Hej, koleda!, atd.) Přestože se i tentokrát v převážné míře opřel Tomáš Kočko o své kmenové spoluhráče ze svého Orchestru, na albu se objevuje velká řada hostů. Mnozí se objevili už na předchozích albech, Poplór (Ctibor Bártek, Pavel Hromádka), Hodovnice (DFS Ostravička), Sadné zrno (CM Valašský Vojvoda) ale někteří natáčeli s Tomášem Kočkem poprvé. „Báječná zkušenost byla s flétnistou Michalem Žáčkem…. Pozváním mužáckého Presúzního sboru z Velkých Pavlovic a kontrabasisty Petra Surého jsem vyvážil převahu Severomoravanů. Takže je to teď taková všemoravská deska.

Koleda je starý zvyk. Jeho historie sahá až do předkřesťanských dob antického Říma, kde se slavily svátky zimního slunovratu Calendae [kalendé] spojené s maškarami a obchůzkami. Není náhoda, že katolické Vánoce jsou v těsné blízkosti svátků zimního Slunovratu. Obě tradice slaví narození děťátka -  božice (malého boha), díky kterému končí na zemi vláda temnoty a začíná nový solární rok – což je důvod k veselí a radosti! Obě tradice se tak prolínají a obě jsou, jak ve své původní podobě, tak ve svém pohansko-křesťanském prolnutí, součástí našich dějin.


Vydal již pět autorských alb, tři roky po CD „Poplór“ vychází nové album Koleda. V období mezi těmito alby, ale Tomáš Kočko rozhodně nezahálel. Podílel se na mnoha projektech, například produkčně zaštítil desku Osamělí doom metalových Silent Stream of Godless Elegy, napsal hudbu pro několik divadelních představení např pro představení Maškaráda pro Švandovo divadlo, podílel se na přeshraničním turistickém projektu Ondrášovo-Ondraszkowo, nahrál dvě „tribunové“ písně O. Janoty atd. Ale to neznamená, že by nové album bylo nějakým způsobem ochuzeno či bráno jako vedlejší projekt. ! „Já jsem Koledě věnoval stejnou péči, ne-li větší, jako jiným albům. Ale je fakt, že nosím v hlavě koncept a písně další desky, která bude barevnější... Ale Koledu beru jako řadovku. Monotematickou řadovku.“


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno | Folk | World music | Vánoční hudba

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE

BONUSYO NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×