obal alba

Z pekla šťastie

Pavol Hammel

Pavian Records / 2015
Žánry: pop, rock
PM0093
CD 296 Kč
LP 449 Kč

O ALBU

Po takmer piatich rokoch od vydania zatiaľ posledného radového albumu Nočná galéria prichádza Pavol Hammel s novým autorským počinom. Už tento piatok 27. novembra pribudne do jeho diskografie novinka s desiatimi doposiaľ nezverejnenými skladbami. Legendárny slovenský spevák a skladateľ aj v období medzi dvoma štúdiovými albumami fanúšikov zásoboval zaujmavými počinmi - v roku 2011 mu vyšla výberovka Best Of, v roku 2013 živý dvojalbum Live (aj na vinylovom nosiči) a v tomto roku ešte záznam koncertu s Jihočeskou filharmóniou v Českých Budějoviciach. Teraz však už prichádza na rad kolekcia úplne nových skladieb, ktoré Pavol Hammel v tomto období stihol vytvoriť. Na novom albume s názvom Z pekla šťastie je výhradným autorom hudby samotný spevák, textovo prispeli osvedčený a dlhoročný priateľ a spolupracovník Kamil Peteraj, Vlado Slivka a jedným textom aj Milan Lasica. Ako hovorí Pavol Hammel, jeho účasť na tomto albume sa zrodila pri jednom osobnom stretnutí: "Milan mi napísal ešte v roku 1967 text Zaklínač hadov a keď sme sa teraz stretli, povedali sme si, že sme mali 48-ročnú prestávku a je najvyšší čas ju prerušiť. Milan mi potom dodal text Žil som dva životy, ktorý som zhudobnil."

Album vznikal v priebehu jedného roka v dvoch štúdiách na Slovensku a v Čechách. "Jednu polovicu som nahrával v štúdiu vo Viničnom pri Bratislave a druhú v Prahe - striedavo podľa nálady pesničiek a s rôznymi hudobníkmi. Bolo to príjemné nahrávanie, mal som čas, nepotreboval som byť 'zavretý' v štúdiu, nahrávalo sa podľa nálady a najmä - museli byť okolo mňa pohodoví muzikanti... Nerobil som album, ale jednotlivé pesničky, ktorým som až pri nahrávaní dával náladu; ich celkové vyznenie sme častokrát dotvárali priamo v štúdiu," priblížil proces tvorby legendárny hudobník, zakladateľ skupiny Prúdy a hudobný promotér. Na nahrávaní nového albumu s Pavlom Hammelom spolupracovali takí muzikanti ako Radim Hladík (gitary), Juraj Burian (gitary), Petr Tichý (kontrabas), Vítek Pospíšil (klavír), Peter Preložník (syntetizátor), Igor Skovay či Michal Pajdiak (bicie). Posledne menovaný sa zhostil aj masteringu a zvukovej réžie a podieľal sa spolu s Pavlom Hammelom aj na produkcii albumu. Stretli sa už pri nahrávaní hudby k baletu Pavla Hammela Everest pre Slovenské národné divadlo a tak ako vtedy, aj teraz išlo o výbornú a pohodovú spoluprácu.

 Rovnako ako pri predchádzajúcich albumoch sa na grafickom stvárnení novinky podieľal známy slovenský fotograf a dizajnér Vladimír Yurkovič. Ako pilotný singel k novému albumu si poslucháči už v týchto dňoch môžu vypočuť pesničku Ešte si neprišla. Ide o duet naspievaný Pavlom Hammelom a známou slovenskou herečkou a speváčkou Soňou Norisovou (Fragile).

Zoznam skladieb na albume Z pekla štastie:

1. Dva životy
2. Voskové slzy
3. Z pekla šťastie
4. Ešte si neprišla
5. Okolo polnoci
6. Vianočné trhy
7. Za všetkým len ty
8. Padám do neba
9. Život je príliš krátky
10. Archívne viny

Pavol Hammel v roku 1963 spoluzakladal kapelu The Jets, ktorá sa neskôr premenovala na Prúdy. Formácia vydala v roku 1969 svoj jediný album s názvom Zvonky zvoňte. Hammel debutoval ako sólový interpret o rok neskôr eponymnou štúdiovkou, neskôr vydal albumy ako Som šťastný, keď ste šťastní (1972), Hráč (1974), Čas malín (1981), Čierna ovca, biela vrana (1985), Život je... (1997), Starí kamoši (2002), Kreditka srdca (2004) či Nočná galéria (2011). S Mariánom Vargom spolupracoval na nahrávkach Zelená pošta (1972), Na druhom programe sna (1976), Všetko je inak (1989) a Labutie piesne (1993).


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Pop | Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×