obal alba

Utu

Värttinä

RockAdillo / 2013
Žánry: world music
ZENCD2141
CD 449 Kč

O ALBU

Šest let uplynulo od posledního alba finské legendy Värttinä a nebylo jisté, zda kapela ještě přidá další nahrávku. Dlouhé čekání ukončila až nahrávka pojmenovaná Utu, v překladu Mlha, která hlásí návrat kapely. Värttinä proslula ve světě díky originální dámské vokální interpretaci finských tradičních písní spojenou se skvělými aranžemi propojujícími folkrock, jazz a elektroniku. Nové album rozhodně početný zástup fanoušků nezklame.

Finské divoženky již třicet let prezentují  runo písně z Karélie a vesnické tradici dokázala Värttinä dát přitažlivou formu, která zaujala posluchače po celém světě. I za to obdržela kapela v roce 2012 na prestižní cenu hudebního veletrhu Womex. Od roku 2006, kdy vydala kapela album Miero, prošla Värttinä personální proměnou: zakladatelka, zpěvačka Mari Kaasinen nechala multiinstrumentalistovi Matti Kalliovi postavit novou doprovodnou kapelu a se zpěvačkami Susan Aho a Johannou Virtanen dopředu oznámila, že na jedinečném zvuku se tím nic nemění.

Nové album Utu postrádá něco divokosti předchozích alb, ale Värttinä to nahrazuje zpěvností a  hitovkami Tuuterin Tyttäret, Vaeltaja nebo Helleleo. Propojení tradice a moderní hudby opět funguje perfektně a kapela si připravila i několik překvapení, jako je hostující jojkující Wimme Sari ve skladbě Manattu nebo v závěrečné ukolébavce Uinu doprovází Johannu Virtanen nástroj se kterým Värttinä začínala: citera kantele.


SKLADBY

ukázka název zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno