obal alba

Ajde na balkana

Prosti Dumi

Indies Scope / 2007
Žánry: ethno, rock, world music, acoustic
MAM417
CD 169 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč

O ALBU

Ajde na balkana“ je debut plzeňských Prosti Dumi, vítěze třetího ročníku soutěže „Česká spořitelna Colours Talents“. Jejich hudba se kloní k progresivnějšímu pojetí world music, v němž se kapela pokouší skloubit balkánskou lidovou hudbu s folkrockovými prvky a postupy. Repertoár je inspirován balkánským folklorem, etnickou muzikou a psychedelickým rockem 70 let.


Bulharský autor, zpěvák a kytarista Ladislav Assenov, který stojí za celkovou ideou a je hlavním autorem repertoáru, dodává punc pravosti této balkánské hudbě, která debutuje poměrně rychle po svém založení v roce 2005. „Je to způsob sdělení bolesti, stesku, radosti, vzpomínky a touhy po bulharské, respektive balkánské kultuře a prostředí, ve kterém jsem vyrůstal jako malý kluk. Bulharská babička nás vedla k místnímu folklóru a lidovým písničkám, jejím přirozeným způsobem života. Vzpomínám, že u vaření a při domácích pracích si prozpěvovala národní písně.“

Leader kapely zpěvák Assage muzikant tělem i duší, se narodil v Sofii a v Čechách žije od 12 let. Tři roky zpíval v sofijském pěveckém sboru a skládání hudby věnuje převážnou část volného času. K písním vytváří i videoklipy, které jsou umístěny na serveru MySpace. Nepřehlédnutelnou pozici v kapele má i výborná zpěvačka Gabriela Bultasová, která 8 let zpívala v operním sboru divadla J.K. Tyla. Uhrančivý rytmus bicích dotváří s basskytarou a tapanem balkánskou atmosféru všech písní a to vše za podpory "tradičních" akustických nástrojů, jako jsou tambura, akustická kytara, flétna, píšťaly, akordeon a další. „Některé z nástrojů jsou typické pro balkánskou folklórní muziku, aranže přizpůsobujeme podle druhu nástrojů. Některé skladby vyžadují specifický zvuk pro zachování atmosféry a nálady.“

Album obsahuje bonusový videoklip na skladbu Psy.., který se natáčel v malebném prostředí u řeky Střely nazývaném Doubrava.

 

Křest alba Ajde na balkanaLive: ČANKIŠOU + Prosti Dumi – křest CD
Domácí hvězdy etna a worldmusic Čankišou, za podpory balkánsko – akustických Prosti Dumi, kteří v Roxy pokřtí svoje album.
Kde: Roxy (Praha1) - http://klub.roxy.cz/
Kdy: 13.12. 2007 – 20H
Vstup: 150czkPromo rozhovor s Assage
Ty jsi původem ze Sofie, je hraní bulharských písniček návratem ke své původní vlasti, nebo je to vzpomínka na svoje dětství? Zpívala Ti babička nebo někdo z rodiny bulharské lidovky?

Přirozená cesta vyjádření je pro hudebníka, ale nejen pro něj, největší radostí. Je to způsob sdělení bolesti, stesku, radosti, vzpomínky a touhy po bulharské, respektive balkánské kultuře a prostředí, ve kterém jsem vyrůstal jako malý kluk. Bulharská babička nás vedla k místnímu folklóru a lidovým písničkám, jejím přirozeným způsobem života. Vzpomínám, že u vaření a při domácích pracích si prozpěvovala národní písně. V Čechách to byl zase dědeček, kdo nás vedl k lidovým, nebo zlidovělým českým písním.

Kapela vznikla v roce 2005, jak jste se dali dohromady?


Postupně jsem tyto náměty hrál s kamarády Dennisem Lammasem a Petrem Mastroianim, ten přivedl Gabru Tak vznikla kapela Organica, takový předvoj Prosti Dumi. Po čase jsem se rozhodl spolu s Honzou Švábem (kytara Hot Snail), udělat kapelu, která by měla proti Organice propracovanější a silnější zvuk. Ve zkušebně se přidal Tomas na basu (Hot Snail), po nazkoušení základních linek přichází i Gabra (zpěvy a perkuse Organica), pak přichází Zdeněk (sud buben a perkuse Muertamente) a jako poslední Peter (Vimp akordeon). Po výměně několika hudebníků a nástrojů jsou Prosti dumi na světě. Jsou tu samozřejmě různé výměny hudebníků, ale kromě odchodu Honzy Švába je základ kapely stejný.


Co znamená název Prosti dumi? A proč se kapela jmenuje právě tak?

Název jsme vymýšleli dlouho, pořád jsme se nemohli dohodnout. Prosti Dumi je samozřejmě z bulharštiny a znamená „prostá,hloupá - jednoduchá slova“. Texty, které zpíváme jsou bulharské, tedy šopské, jsou jednoduché s pointou. Zároveň jsou o neobyčejně obyčejných věcech všedního života, lidová tematika, podněcující pozitivní energii.


Ve vaší kapele využíváte spoustu netradičních nástrojů, vyžadují si to právě ty skladby, nebo naopak skladby se musí aranžovat pro tento druh nástrojů?

Některé z nástrojů jsou typické pro balkánskou folklórní muziku, aranže přizpůsobujeme podle druhu nástrojů. Některé skladby vyžadují specifický zvuk pro zachování atmosféry a nálady.


Co chystají Prosti dumi po vydání alba? Bude turné i v Bulharsku?

Koncertování a hlavně nové písničky, už jich mám v takzvaném šuplíku skoro tucet.
Chtěl bych do roka připravit materiál na další desku. Taky mám v plánu zvát bulharské muzikanty jako naše hosty, které zahrají a zazpívají bulharské národní písně pro zpestření koncertů.
Rádi bychom se podívali s naší muzikou na Balkán, však je to jeden z důvodů, proč hrajem tyhle písně. Vyčkáme ale na pozvání. Mimo jiné si myslím, že v západní Evropě naší muziku ocení víc, než na Balkáně, kde mají velký výběr místního tradičního folklóru.

SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno | Rock | World music | Acoustic

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 225 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×