obal alba

Papučka

Biorchestr

Vlastní náklad / 2009
Žánry: acoustic, alternative
AR3
CD 135 Kč

O ALBU

Projekt Biorchestr navazuje na první sólové album Aleše Pilgra, které vyšlo v roce 2006 pod názvem Nos na stůl. V nové kapele (sami jeji členové hovoří o skupině, nikoli o duu) hraje Aleš na elektrickou kytaru, elektronické pady a foukací harmoniku a zpívá, Jana Koukalová střídá zpěv s hrou na klávesy.

Zatímco album Nos na stůl vznikalo původně jen jako hudba pro přátele, Biorchestr je už regulérní hudební formace, která vedle studiové práce i koncertuje. Ačkoli se na albu podílí několik hostů, na koncertech se oba protagonisté pokoušejí zapojit co největší množství končetin, a udělat tak svou hudbu co nejpestřejší. Aleš Pilgr tak například současně zpívá nebo hraje na foukací harmoniku, hraje na kytaru a nohama ovládá bicí nástroje.

CD Papučka vyšlo v papírovém obalu, k němuž je přivěšena malá plstěná papučka…

Písně:

1. Pár moderní doby
2. Ráno
3. Zubařce
4. Ledoborec
5. Vláček
6. Elektronový mejdan
7. Křížek, kolečko
8. Černý obelisk
9. Margareta
10. Okie
11. Papír z olova
12. Nataša

Bonus:
14. Tygří ukolébavka


Vzpomene si ještě někdo na výtečnou druhou desku mosteckých BEZ PEŘÍ? Kromě precizně vymyšlené a kvalitně nahrané muziky měli zajímavý obal. V trojrozměrně nakreslené místnosti postával pejsek, čímž se obloukem dostávám k desce brněnského Biorchestru. Zatím nevím jak s muzikou, ale obal je na tom podobně jako mostečtí, jen psíka tu nahrazuje Papučka. Řekl bych, že je to milé pojmenování něčeho tak všedního, jako je bačkora. To, že je titul desky myšlen se vší vážností, dokládá minaturní filcová podoba visící na provázku.
 
Deska se falešně tváří jako druhá sólovka všeuměla Aleše Pilgra, obsluhujícího nekonečný arzenál zvukotvořítek (mezi něž řadím samozřejě i nástroje), avšak touto není díky plejádě hostů a biorchestrální souputnici Janě Koukalové. Jsou tak „Pár moderní doby" (1), byť se tohot kusu neúčastní. Jako by se stalo a tak hned „Ráno" (2) má prostor jen pro sebe. Pánové přizvukují, dobarvují a vrní jako kocouři. Při „Zubařce" (3) si vzpomenu na Vltavu, přestože bychom je zřejmě museli vidět a poslouchat při blbnutí ve zkušebně. „Ledoborec" (4) je mohutný v titulu a hrozivý v textu. Obě vlastnosti jsou vyvažovány klidnou a chytrou decentností hudební. Vláček (5) se rozjede jen když mašince naložíte do útrob. O panu Pilgrovi nepochybuji, jako hudební topič je snad k neutahání. Elektronový mejdan (6) musím jako aktivní experimentátor velebit i kdyby na chleba nebylo. Forma písně je samozřejmá. Ani následující „Křížek, kolečko" (7) není vzdálena od experimentu. Divoce rockový hip-hop je chytlavý, nenáročný na zapamatování. Hit! Černý obelisk (8) nemá s tím kainarovo-mišíkovským společného zhola nic. Říkejme jí raději rozvláčněná smuténka s drtivými vstupy. Mohli by se ji klidně chopit Bratři Ebenové. „Jazzová Margareta" (9) s mocným kontrabasem je vzdušná, takže se lze naprosto oddávat hravému klavíru a naplno textu. Trubku neberte jako nutnost, prostě sem pasuje. Co je „Okie" (10) nevím a nedozvěděl jsem se to. Ovšem jak lze přejít z napínavého klidu do hrubozrného hudebního divočení a zpět už je jasné. Realita přetavevá do fantazie je naznačená v názvu „Papír z olova" (11), naplno pak ve skladbě samotné. Sci-fi klávesy jsou určující. Další slečna jménem „Nataša" (12) je smutná jen naoko. Loučení s dalším chasníkem (nebo deskou) je opakující se situace. „Vkusná pauza" (13) tu nepůsobí obehraně a končí přesně ve chvíli, kdy začne „Tygří ukolébavka" (14).
 
A co tedy 'Bio Orchestr' hraje za muziku? Neřešme to přespříliš. Zvažte mé nedůležité doporučení na jedné misce vah a poměřte chytrostí, okořeňťe normálností, prošpikujte neučesaností, nalakujte neomezením. Všechno tohle Biorchestr v sobě má a ještě víc. Neumím si moc představit jak deska probíhá koncertně, ale nebojím se. Umělci Pilgrova kalibru nelžou a umí si poradit. Díky za ně, díky za něho !!
 
Autor: RadeK.K.
Čas vydání: 11:48 22.10.2010


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | Alternative

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 899 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Květy

Jablko jejího peří
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Květy

Myjau
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 549 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×