Loutky v nemocnici

Zpočátku malé sdružení nárazově navštěvovalo několik dětských oddělení pražské Fakultní nemocnice v Motole.  Za 10 let se působení Loutek v nemocnici rozšířilo na úctyhodných 6 nemocnic v Praze a dalších 19 nemocnic a léčebných ústavů po celé republice. Během roku tak odehrají v rámci 280 návštěv, bezpočet divadelních představení a odzpívají tisíce písniček. Tým Loutek se rozrostl z původních 4 členů na 13 a v roce 2010 bylo na Slovensku založeno také sesterské sdružení Bábky v nemocnici. Za první dekádu vzniklo více než deset malých inscenací, připravených přímo pro hospitalizované děti. Nedílnou součástí návštěv dětských pacientů je i živá hudba.

Nedílnou součástí návštěv dětských pacientů je i živá hudba. A jak vzpomíná Marka Míková na uplynulých deset let s Loutkami? „Máme v paměti nesčetné příběhy, kdy po naší návštěvě dítě začalo zase mluvit a smát se, nebo dokonce jíst, nebo se podařilo díky žabákovi zjistit, že dítě je schopné chodit. Vzpomínám si, jak Kašpárek dokázal zjistit, že dítě rozeznává barvy. Také jsme s většími dětmi probrali mnohou nelehkou zkušenost z jejich života. Mám v paměti dívenku, kterou kamarád při hře strčil pod auto. Seděla se zlomenou nohou v posteli a pořád opakovala, že mu to nikdy neodpustí. Chvíli jsme rozebírali, jak mu asi je a jak těžké je omluvit se a přiznat chybu, když jsme odcházeli, řekla, že mu dá šanci. Jsou to nezapomenutelné chvíle, které v nemocnici s dětmi prožíváme. Někdy je nám z toho opravdu těžko u srdce, protože děti by neměly být vážně nemocné, měly by běhat venku a hrát si, ale na druhou stranu pokaždé zažíváme malý zázrak a když odcházíme, víme, že naše práce byla opravdu užitečná.

Více o aktivitách Loutek v nemocnici naleznete na http://www.loutkyvnemocnici.cz/

Partnery Loutek v nemocnici jsou Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, MČ Praha 2, Pragae Quinta Regione, Kapka naděje, Čtení pomáhá, rodina Orlických a společnosti Kofola a.s., B. Braun Medical a Student Agency.

LOUTKY V NEMOCI usilují o ulehčení pobytu dětí v nemocnicích. Přinášíme za dětmi do nemocnice spoustu loutek – malých i velkých, přinášíme pohádky a písničky, přinášíme možnost si hrát a povídat. Jevištěm se může stát třeba nemocniční postýlka. Není to jen obyčejné představení. Hrajeme s dětmi a pro děti. Nabízíme bezprostřední komunikaci a děti se zapojují do hry: napovídají, pomáhají, vymýšlejí příběhy, hrají s loutkami a často se svěří i se svým trápením.

Tak to je ta naše medicína.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno