Jazz - Milan Šefl - Tydenik Rozhlas


will be available in english soon... Czech translation follows

Bittovky a jazz

Zhruba před rokem byla vyprodaná pražská Lucerna dějištěm mimořádného koncertu – Ida Kelarová a Iva Bittová doprovázené kapelou, v níž dominoval česko-americký kontrabasista George Mraz, se tam po svém „vypořádaly“ s některými z nejproslulejších písní světového jazzu. Jednorázový projekt, jehož účelem bylo získat finanční prostředky pro romské občanské sdružení Miret, se stal jednou z hudebních událostí loňského roku a dočkal se i záznamu na DVD. Dvojdisk s lakonickým názvem Jazz (vydává Indies Scope Records) přináší devadesátiminutový sestřih vystoupení, ale i poetickou filmovou prémii.

Loňská Lucerna byla pro sestry první velkou společnou koncertní akcí. Asi také proto ji pojaly velkoryse: ať už přizváním prvotřídních muzikantů (vedle Mraze zmiňme kytaristu Davida Dorůžku či slovenskou jazzovou zpěvačku Miriam Bayle) nebo třeba angažováním decentního konferenciéra Ladislava Špačka. V kontrastu k hvězdnému obsazení vyhlíží samotný koncert až nečekaně uměřeně, žádné nadbytečné exhibice, žádné režijní kudrlinky. Projev Idy Kelarové se nese spíše v tradiční rovině, zvýrazněné romským akcentem na sílu prožitku – lahůdkou je její interpretace Georgie On My Mind s vokály tria Desideria Duždy. Iva Bittová, zcela v souladu se svou pověstí, více experimentovala, její jazz je živelnější, přesto nepostrádá pokoru – jak dokládá její verze My Funny Valentine. Rozdílný přístup k písním, s nimiž si v průběhu let „potykali“ zpěváci a zpěvačky těch nejzvučnějších jmen i stovky bezejmenných, spojuje temperament obou sester a jejich schopnost překračovat hranice hudebních žánrů.

Ačkoli protagonistky vystoupení na jeho konzervaci zprvu nepomýšleli, nakonec s vydáním souhlasily – pod podmínkou, že výtěžek z prodeje opět poputuje na dobročinné účely. Investicí do DVD tak posluchači přispějí na obdobně pozitivní aktivity, jaké přibližuje bonusový dokumentární film Kali čercheň (Černá hvězda). Režisér Janek Růžička v něm líčí trpělivou lektorskou práci Idy Kelarové s romskými talenty na letním workshopu na hradě Svojanov.

Milan Šefl

http://www.radioservis-as.cz/tydenik/10_porid.htm


Back
SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×