Reprezent - Milan Šefl - Tydeník Rozhlas

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Když před dvěma lety vyšlo debutové album čtveřice Gipsy.cz, velmi obratně propojující romskou hudbu s hiphopem a popem, asi jen málokdo předpokládal, že v předsudky zapleveleném Česku získá výraznější ohlas. Jenže symbióza charismatického a ostřejší slůvko nehledajícího rapera Radka "Gipsyho" Bangy, přemýšlivého houslisty, novináře a romského aktivisty Vojtěcha Lavičky a dvou příslušníků nejmladší generace muzikantské rodiny Surmajovců se ukázala být atraktivní nejen mediálně a nejen v české kotlině.

Pohled do koncertního kalendáře na webu Gipsy.cz je výmluvný: jen v prvních pěti měsících tohoto roku skupina vystoupila v Belgii, Nizozemí, Dánsku, Maďarsku, Slovinsku či Polsku.


Její nové album Reprezent (Indies Scope Records) doprovodila možná až poněkud okatá promotion s písní komentující kauzu Čunek. Na desce působí závěrečná groteska o politikovi, který nechal "bez vody vyrůst meloun", neústrojně především z hudebního hlediska, humor a ironie skladby s novotvarem "načunkovat si" naopak v rámci alba nepřekvapí. V jiných písních si Gipsy, výhradní autor textů, s nadhledem vyřizuje účty s daleko nebezpečnějšími šovinisty než je bývalý starosta Vsetína, svou prostořekost a politickou nekorektnost ale bez váhání směřuje i do vlastních řad: v Dokud dejchám nebo Amen Savore - tentokrát už bez sarkasmů a možná o to méně přesvědčivě - účtuje nepochybně nejslavnější český Rom současnosti s pasivitou, lítostivostí i nezodpovědností značné části příslušníků svého etnika.


Ani ta nejvtipnější zkratka či nejodvážnější jízlivost v Gipsyho textech ale nezastíní hudební složku nového alba, vedle kterého působí v zásadě vydařený debut kapely jako chudý příbuzný. Není to jen instrumentální mistrovství všech zúčastněných a přirozenost, s níž propojují zdánlivě neslučitelné, ale i celá řadou promyšlených hudebních fórků, které ten zábavný a přinejmenším v Česku neslýchaný mix moderny a tradice stěhují do ještě vyšších muzikantských pater.

 

Milan Šefl 

http://www.rozhlas.cz/kultura/hudba/_zprava/470703 
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×