Pijácké mravy - Karel Souček - www.golias.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Hudbě se středověkými kořeny, ať už původní nebo převzaté, se v Čechách věnuje velké množství souborů. Jen namátkou Ginevra, Kvinterna, Karmína, Dubia Fortuna, Silencium, Gutta, Schola Gregoriana Pragensis, Ars Cameralis. Každý z nich to dělá jinak, některé se zaměřují na duchovní, jiné na světský rozměr, jedni dbají na přesnost, druzí se pouze volně inspirují. Brněnská formace Quanti Minoris, která těsně před prázdninami vydala album Pijácké mravy, patří spíše ke druhé skupině.
    

Quanti Minoris hrají vlastní, osobitou muziku, i když část repertoáru tvoří zhudebněná poezie středověkých autorů. Hudbu, především pak rytmus a aranže si však upravují k obrazu svému, nejčastěji středověkou melodii posouvají do rockových oblastí. Ale ne tím způsobem, že by zběsile drhli kytary nebo bušili do bicích, dělají to jemně, decentně, s citem pro zachování původní atmosféry.
   

Historicky spíše křehká hudba tak dostává živější, skočnější, barevnější kabát. Nejsou to žádné rockové vypalovačky, ale příjemné, melodické a rytmicky i zvukově pestré písničky. Kromě současných nástrojů (kytary, bicí, baskytara) používá čtyřčlenná formace i repliky historických instrumentů, které mají originální zvuk a široké možnosti uplatnění.
    

Loutna, flétny, picolla, křivý roh, chalumeaux, gemshorny, píšťala s měchuřinou, whistle. Všechny tyto nástroje výborně a hlavně nápaditě ovládá zakladatel a vůdčí osobnost kapely Zdeněk Němeček, aranže jsou velice lehké, vzdušné a přirozené. Nástroje do sebe přesně zapadají a vytvářejí velice plný, barevný zvuk.
   

Jak již název napovídá, opěvuje skupina plné číše lahodných nápojů, krčmy a také věci s tím související jako hazardní hry či nevěstky. „Když se krčma baví, nikdo z nás se nenudí. Nikoho z nás nezajímá, zda se zítra probudí.“ Ale album není ani textově monotematické, čemuž napomáhá humor a nadhled. Vtipný popis deliria tremens nemá chybu, občasný vulgarismus není nikdy samoúčelný.
   

Kromě skočných písní typu Co víno napoví, Pijácké mravy, Buchlovská rána nebo Prokletý zloděj se kapele vydařily i instrumentálky. Hravá Balkánská, něžná Green Sleaves, hudebně pestrá Svatební i oslavná Fanfára. Skupina, která svůj styl označuje jako středověký pouliční bigbít či hrad rock, natočila hudebně kvalitní i zábavnou desku současně.

Hodnocení: **** – středověká hudba v decentně rockovém hávu
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×