Roztoky - Ján Graus - Nový Populár

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Slovenskému poslucháčovi je kapela Schodiště zrejme menej známa. Možno sa mnohým rozjasní, ak pripomeniem legendárny Na horu po schodišti dolů band, na základe ktorého Schodiště vzniklo. Od prvopočiatku tak kapelník a basgitarista Vráťa Horčík minulý rok oslávil už dvadsaťpäť rokov hrania.
Nedávno Schodiště krstilo svoje CD Roztoky, ktoré po štyroch rokoch hrania po vlastech Českých predostrelo svojim skalným. Pesničky boli však hotové už dávno, kapela ich testovala u publika, takže na CD sa dostal preverený materiál. Hudba skupiny vychádza z tradícií českej alternatívnej a folkovej scény v tom najlepšom slova zmysle.
Akordeonista a spevák Miroslav Klíma napísal temné, a predsa ľudovo zrozumiteľné texty, ktoré príjemne kontrastujú s veselou muzikou. Tá je prevažne dielom Vráťu Horčíka. Výborné aranže, jasná produkcia a perfektný zvuk dávajú poslucháčovi možnosť stráviť pohodových štyridsaťpäť minút, ktoré ubehnú veľmi rýchlo. Hudba aj celkový, hoc mierne inovovaný, imidž kapely dávajú najavo, že generačné korene tvorcov prirodzene čerpajú z klubovej scény 80-tych rokov a v súčasnom repertoári reflektujú pohľad a pocity strednej generácie.
Zmes beatovej rytmiky s ostatnými nástrojmi – akordeón, klarinet, tenorsaxofón – navodzujú pocit ľahkosti a veselosti, na pozadí čoho sa v textoch mnohokrát odohrávajú malé aj veľké drámy: „stáhnou mě, stáhnou i s úroky / stáhnou někam do stoky / stáhnou kůži, stáhnou peřiny / padám držkou do hlíny“ (Netáhnou), alebo „vykopeme spolu studnu zapomnění / skočme dolů, kde žádný potom není“ (Strašák).
Čo je dobre, booklet CD obsahuje aj texty. Doporučujem si ich najskôr prečítať, až potom si pustiť muziku. Skladby sa okamžite vryjú do pamäti a chytľavé refrény si budete pospevovať aj na toalete.
Dúfam, že Schodiště sa objaví aj na niektorom zo slovenských letných festivalov. Ak áno, neváhajte. Naživo sú vraj ešte lepší!

Ján Graus

****/5

 

http://novypopular.eu/np02_2012/files/schodiste-roztoky.html
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×